Alexa, Alexa Skills, Amazon, Amazon Echo, Android, chytrá domácnost, chytrý reproduktor, chytrý telefon, cizí jazyky, iPhone, kryptoměny, mobilní aplikace, reproduktor, Škoda, virtuální asistent, virtuální asistentka, virtuální asistentka práce, virtuální zábava

Co všechno svede virtuální asistentka Alexa od Amazonu?

Chytré domácnosti už pronikly i do České republiky. Mozkem vašeho domova se může stát třeba virtuální asistentka Alexa od Amazonu. Tedy když jí prominete jednu zásadní slabinu, kterou však sdílí se svými konkurenty – stále ještě neumí česky. Nedělá-li vám ovšem problémy angličtina, případně jiný světový jazyk, z Alexy se mohou stát vaše ruce i oči. Ve Spojených státech i dalších vyspělých zemích totiž ve své kategorii virtuálních asistentů pro domácnosti kraluje.

„Bydlí“ v reproduktoru

Alexa ve skutečnosti není čistě virtuální, k jejímu využívání potřebujete chytrý reproduktor Amazon Echo, případně jeho vhodnou alternativu. Ta však může mít jen omezené funkce. Echo poslouchá a zpracovává vaše pokyny. Kromě reproduktoru je ještě třeba stáhnout si mobilní aplikaci, která je dostupná pro Android i iPhone, v níž si Alexu přizpůsobíte obrazu svému.

Během tohoto nastavení se Alexa propojí s dalšími spotřebiči, pokud jsou připravené k zapojení se do chytré domácnosti. Hlasem tak můžete ovládat například pračku, vysavač, kávovar a další kuchyňské spotřebiče, osvětlení, termostat, zásuvky nebo bezpečnostní kamery. Pustíte si také svou oblíbenou hudbu. Díky aplikaci v mobilu vše funguje i na dálku, v zimě tak můžete přijet z práce do krásně vytopeného bytu. Kromě toho umí Alexa zodpovědět řadu otázek, spravovat váš kalendář, připravovat nákupní seznamy a pak podle nich nakupovat nebo ukládat poznámky.


Přečtěte si také:


Alexa Skills

Ale to zdaleka není vše. Amazon totiž přišel s konceptem Alexa Skills, který umožňuje třetím stranám „programovat“ Alexu tak, aby byla synergie s jejich produkty co nejvyšší. Z českých firem téhle možnosti využila třeba Škoda. Alexa (a tedy i vy) tak můžete získat informace o tom, kolik paliva má vaše auto, kde se zrovna nachází a zda nemá nějaké technické potíže. Podmínkou pochopitelně je, aby měl vůz přístup k internetu a GPS signálu.

Škodovka samozřejmě není jedinou firmou, která skill pro Alexu nabízí. K dispozici už jich je několik desítek tisíc, a to placených i neplacených. Alexa Guard například umí z Alexy udělat citlivý zvukový senzor. Její mikrofony pak číhají na podezřelé zvuky, jako je tříštění skla, rány nebo otřesy. Pokud něco takového Alexa zaznamená, kontaktuje vás a případně i tísňovou linku. Mezi další zajímavé skills patří třeba Stock Trigger pro burzovní spekulanty a CryptoCoin pro obchodníky s kryptoměnami. Řada skills pak má uživatele pobavit, nebo rovnou zabavit.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: hamburgfinn, Pixabay/volně k užití