Chytré domácnosti už pronikly i do České republiky. Mozkem vašeho domova se může stát třeba virtuální asistentka Alexa od Amazonu. Tedy když jí prominete jednu zásadní slabinu, kterou však sdílí se svými konkurenty – stále ještě neumí česky. Nedělá-li vám ovšem problémy angličtina, případně jiný světový jazyk, z Alexy se mohou stát vaše ruce i oči. Ve Spojených státech i dalších vyspělých zemích totiž ve své kategorii virtuálních asistentů pro domácnosti kraluje.
„Bydlí“ v reproduktoru
Alexa ve skutečnosti není čistě virtuální, k jejímu využívání potřebujete chytrý reproduktor Amazon Echo, případně jeho vhodnou alternativu. Ta však může mít jen omezené funkce. Echo poslouchá a zpracovává vaše pokyny. Kromě reproduktoru je ještě třeba stáhnout si mobilní aplikaci, která je dostupná pro Android i iPhone, v níž si Alexu přizpůsobíte obrazu svému.
Během tohoto nastavení se Alexa propojí s dalšími spotřebiči, pokud jsou připravené k zapojení se do chytré domácnosti. Hlasem tak můžete ovládat například pračku, vysavač, kávovar a další kuchyňské spotřebiče, osvětlení, termostat, zásuvky nebo bezpečnostní kamery. Pustíte si také svou oblíbenou hudbu. Díky aplikaci v mobilu vše funguje i na dálku, v zimě tak můžete přijet z práce do krásně vytopeného bytu. Kromě toho umí Alexa zodpovědět řadu otázek, spravovat váš kalendář, připravovat nákupní seznamy a pak podle nich nakupovat nebo ukládat poznámky.
Přečtěte si také:
- Virtuální vzdělávání v online době
- Nahradí virtuální veletrhy ty klasické?
- Virtuální ústředna: Zapomeňte na klasickou telefonní ústřednu
Alexa Skills
Ale to zdaleka není vše. Amazon totiž přišel s konceptem Alexa Skills, který umožňuje třetím stranám „programovat“ Alexu tak, aby byla synergie s jejich produkty co nejvyšší. Z českých firem téhle možnosti využila třeba Škoda. Alexa (a tedy i vy) tak můžete získat informace o tom, kolik paliva má vaše auto, kde se zrovna nachází a zda nemá nějaké technické potíže. Podmínkou pochopitelně je, aby měl vůz přístup k internetu a GPS signálu.
Škodovka samozřejmě není jedinou firmou, která skill pro Alexu nabízí. K dispozici už jich je několik desítek tisíc, a to placených i neplacených. Alexa Guard například umí z Alexy udělat citlivý zvukový senzor. Její mikrofony pak číhají na podezřelé zvuky, jako je tříštění skla, rány nebo otřesy. Pokud něco takového Alexa zaznamená, kontaktuje vás a případně i tísňovou linku. Mezi další zajímavé skills patří třeba Stock Trigger pro burzovní spekulanty a CryptoCoin pro obchodníky s kryptoměnami. Řada skills pak má uživatele pobavit, nebo rovnou zabavit.
Autorem článku je Tomáš Michálek
Náhledový obrázek: hamburgfinn, Pixabay/volně k užití