Když vznikl na přelomu tisíciletí PayPal, všimlo si toho jen pár počítačových nadšenců. Přesto se tato platební síť, která dnes trpí řadou regulací, stala podle některých lidí včetně vizionáře Elona Muska prvním krokem ke světu, ve kterém banky přijdou o svůj monopol nad individuálními i firemními financemi.
Za normálních okolností by se PayPal coby průkopník ve svém oboru stal lídrem na trhu s neotřesitelnou pozicí. Zejména poté, co do svého portfolia přidal další měny včetně české koruny. Nepodařilo se mu však zachytit nástup chytrých telefonů, a tak jej postupně vytlačují další platformy, které jsou „víc jako banka“. Mobilní aplikace umožňující posílat peníze mezi jednotlivými uživateli, ale i na bankovní účty, nebo platit debetní kartou.
Revolut a N26
V tuzemsku je z této kategorie asi nejznámější Revolut. Ten je oblíbený zejména mezi lidmi, kteří často cestují. Kromě jiných benefitů přináší výhodný kurz pro převod měn, takzvaný mezibankovní kurz. V porovnání s běžnými bankovními kurzy nebo směnárnami ušetříte při nákupu či prodeji eur kolem padesáti haléřů za každé euro.
Kromě bezplatného plánu nabízí Revolut i placené balíčky, které umožňují investice do komodit nebo kryptoměn. V tomhle ohledu zdaleka nepatří mezi nejvýhodnější brokery, ale v porovnání se specializovanými firmami je uživatelsky přívětivý a intuitivní. Navíc umožňuje investice i v řádech stovek korun. Mezi další bonusy, které zdaleka nenabízí všechny české banky, patří velmi výhodné cestovní pojištění a bezplatný vstup do letištních salonků.
Ještě více připomíná klasickou banku německý FinTech start up N26. Ten v této chvíli není dostupný pro osoby s trvalým pobytem v České republice, ale zejména v německy mluvících zemích se těší rostoucí popularitě. Z uživatelského hlediska jde vlastně o bezpoplatkovou banku, která umožňuje bezplatné výběry z libovolných bankomatů po celé Evropské unii a bezplatné odesílání i přijímání eurových SEPA plateb. Také N26 nabízí debetní kartu s řadou cestovatelských výhod.
Jak s odvětvím zamávají kryptoměny?
Ani pozice Revolutu a dalších „bank nebank“ však není neotřesitelná. Na paty jim už teď šlapou platformy, které jako hlavní měnu používají některou z kryptoměn, nikoli konvenční fiat měny. Ty ovšem v téhle chvíli čelí hlavně finančním regulátorům v jednotlivých zemích a opatrně přešlapují v šedé zóně, která je zatím pro zákonodárce až na vzácné výjimky terrou incognita.
Právě na moci zákonodárné přitom záleží, zda budeme běžně nosit v kapse platební karty od společností jako jsou Crypto.com, Binance, Bitwala nebo Coinbase. Všechny zmíněné firmy přitom v této chvíli kryptoměnové platební karty nabízejí i pro české občany. Zatím zcela legálně, případná změna právního rámce je však může přinutit Českou republiku opustit.
Autorem článku je Tomáš Michálek
Náhledový obrázek: Alesia Kozik, Pexels/volně k užití