Hudební průmysl si za poslední dvě dekády prošel velkou změnou. A to nejen po stránce technologické, digitalizace se v tomto případě promítla i do způsobu, jakým chápeme „vlastnictví“ hudebních nahrávek. Přestože fajnšmekři nedají dopustit na gramofonové desky, většina populace dala všem fyzickým nosičům vale a hudbu, nebo třeba i mluvené slovo a audioknihy, poslouchá prostřednictvím aplikací na streamování hudby.
Všechna hudba světa za pár korun
Jejich obrovskou výhodou je totiž svoboda, kterou uživatel získává. Za drobný měsíční poplatek, někdy dokonce bezplatně, byť s reklamami, získá přístup k tvorbě desetitisíců umělců. Na Spotify, světové i tuzemské jedničce mezi streamovacími platformami, je v této chvíli k poslechu přes 70 milionů skladeb a podcastových pořadů. I kdyby bylo každé z těchto hudebních děl jen tříminutové, nepřetržitý poslech všech by zabral bezmála čtyři století.
Ale Spotify není zdaleka jedinou službou, která by neměla uniknout pozornosti hudebních nadšenců. Pokud jde o počet skladeb, konkurenční SoundCloud jich nabízí třikrát více, suverénně nejvíce ze všech podobných služeb. Zatímco Spotify se zaměřuje především na hudební mainstream a podcasty, SoundCloud zaujme ty, kdož chtějí objevovat nepříliš známé interprety méně známých žánrů i elektronické hudby.
Hudba v chytré domácnosti
Pokud jde o kvalitu streamované hudby, Spotify pro změnu poráží Deezer nebo Tidal, přičemž nabídka skladeb těchto platforem je srovnatelná. Nutno dodat, že kvalitnější hudební stopy samy o sobě nestačí, protože na výsledném zvuku se pochopitelně podepisují také sluchátka nebo reproduktory.
V chytrých domácnostech pak mají reproduktory často „uši“, jsou tedy zároveň schopny rozpoznávat vaše pokyny. Máte-li doma Apple HomeKit nebo Alexu od Amazonu, zvažte předplatné Apple Music, respektive Amazon Music. Také jejich audiotéka se od nabídky Spotify příliš neliší, ale snáze zapadnou do celého ekosystému. Google Home v této chvíli žádnou implementovanou streamovací platformu nenabízí.
Autorem článku je Tomáš Michálek
Náhledový obrázek: Andrea Piacquadio, Pexels/volně k užití