automatické zpracovávání dat, blockchain, data, databáze, digitalizace umění, digitální služby, digitální technologie, digitální umění, Ethereum, finanční technologie, kryptoměny, moderní technologie, NFT, non-fungible token, sdílená ekonomika, tokenizované umění, tokeny, ukládání dat, umění budoucnosti, umění online, virtuální ekonomika, virtuální peníze, virtuální podnikání, virtuální prodej, virtuální produkt, virtuální produkty, virtuální úložiště dat, vlastnické právo, zajímavá investice, zálohování dat

NFT – digitální umění budoucnosti koupíte už dnes

Ještě donedávna platilo, že všechna digitální data mohou být donekonečna kopírována, aniž by byly kopie rozlišitelné od originálu. Vlastně se ani nedalo hovořit o kopiích, ale o nových plnohodnotných originálech. Pro jakoukoli uměleckou tvorbu šlo o prakticky nepřekonatelnou bariéru – vzpomeňme, jak se hudební a filmový průmysl ještě před několika lety marně potýkal s pirátstvím – a tak se digitalizace umění v pravém slova smyslu dočkáváme až nyní.

Jediný digitální originál

Kupujete-li umělecké dílo, chcete mít jistotu, že jste si pořídili originál. Pomiňme vzácné výjimky, jako jsou plakáty Andyho Warhola či některé litografie a rytiny. Případná kopie má jen zlomek hodnoty původního díla, často jen náklady na materiál a drobnou odměnu autora. I proto se na trhu s uměním objevila řada padělků, tu s úspěchem prodaných, jindy včas odhalených.

S dokonalou ochranou proti falzifikátorům paradoxně přichází právě digitální umění. Jedním z vedlejších produktů vzestupu kryptoměn a blockchainu jakožto jejich páteřní technologie jsou totiž tokeny všeho druhu. Včetně tokenizovaného umění. Anglické slovo „token“ nemá v tomto významu adekvátní českou alternativu a se slovním spojením „non-fungible token“, tedy NFT je to ještě komplikovanější.

NFT v nepadělatelné knize záznamů

Říkejme jim třeba „nezaměnitelné odznaky“. NFT si můžeme představit jako cedulku, která jednoznačně říká, kdo je majitelem originálního díla, ale také kdo ho vlastnil v minulosti a kdy bylo vlastnické právo převedeno. Tento záznam se pochopitelně nevznáší ve vzduchoprázdnu, je zapsán v blockchainu, nezpochybnitelné a nepadělatelné knize záznamů. Obvykle jde o blockchain kryptoměny Ethereum, ale variant je dnes podstatně více.

Představte si, že by byl „tokenizován“ tento článek. Jeho existenci na této stránce by to nikterak neovlivnilo. I nadále by si jej mohl kdokoli uložit do svého počítače nebo mobilu, a dokonce jej i upravovat, přepisovat nebo citovat. Ale ten, kdo by měl v držení jeho NFT, by byl jediným oficiálně uznávaným majitelem originálu. A o oficiální uznání jde.

Umění budoucnosti, nebo past na důvěřivce?

Jak vyplývá z předchozích řádků, chápání konceptu tokenizovaného digitálního umění zdaleka není intuitivní. Přesto se v tomto odvětví točí velké peníze, nejhodnotnější tokeny se prodávají za desítky milionů dolarů.

Podle některých ekonomů jde hlavně o past na hejly, důvěřivé investory. V poslední době však převládá názor, že jde o zajímavý investiční počin a o základní stavební kámen umění budoucnosti. Pravda se teprve ukáže.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: Worldspectrum, Pexels/volně k užití