Software jako služba, např. cloudové služby

Software jako služba aneb s hlavou v oblacích

Moderní technologie umožňují využívat zdroje efektivněji, než tomu bylo kdykoli v lidské historii. A nejde jen o carsharing, sdílené bydlení či další služby zasahující hlavně do fyzického světa. Také výpočetní výkon počítačů lze sdílet na dálku. To ostatně není žádná novinka, byť se takové sdílení nejprve objevilo v akademické sféře – dobrovolníci i dnes „darují“ výkon svých počítačů k řešení složitých rovnic a modelů. Do komerční sféry tenhle model pronikl až s několikaletým odstupem.

I od prvních komerčních pronájmů počítačového výkonu už uplynulo hodně let. Dnes si můžete pronajmout nejen výpočetní výkon, ale také software, který vůbec nemusí běžet na vašich počítačích či serverech. Takové služby zpravidla hostují velké IT firmy v cloudu a vy platíte jen tolik, kolik toho z virtuálního „oblaku“ opravdu potřebujete.

Bezpečné zálohování dat

Model Software as a Service, tedy Software jako služba či zkráceně SaaS, pravděpodobně denně využíváte na svém chytrém telefonu, aniž byste si to uvědomovali. Jeden z nejklasičtějších způsobů aplikace tohoto řešení je totiž ukládání a zálohování dat na vzdálená úložiště, tedy do cloudů. Takové zálohování by samo o sobě ještě nebylo ani tak softwarovou službou jako pronájmem fyzického datového úložiště, které se ale shodou okolností nachází třeba v Kalifornii.

Firmy, které cloudové služby nabízejí, však kromě prostoru k ukládání dat také nabízí další servis. Například software, který data pravidelně zálohuje za vás a zpracovává. Ten možná znáte z mobilních telefonů, kde obvykle běží na pozadí příslušná aplikace. První takovou vlaštovkou byla služba iCloud od Apple, díky velkému úspěchu se však objevila řada konkurenčních řešení pro produkty postavené na jiných platformách – Androidu, Windows i Linuxu.

Služby pro podnikatele

Asi vám, a zcela právem, připadá iCloud jako příjemný zlepšovák pro konečného spotřebitele, ale firmy a podnikatelé potřebují jiná, komplexnější řešení. A přesně to trh SaaS reflektuje. I díky tomu, že výhody SaaS produktů ještě zvýraznila celosvětová pandemie koronaviru a nucený přesun z kanceláří na home office.

Své vlastní SaaS řešení pro malé i velké podniky tak dnes nabízí všichni technologičtí giganti v čele s Microsoftem, Google či Amazonem. O řadě menších specializovaných firem, které v oblasti působí, jste však možná nikdy neslyšeli. A právě na ně se zaměříme v krátké sérii několika dalších článků.

Autorem článku je Tomáš Michálek