Pojmy virtuální a digitální máme přirozený sklon zaměňovat, dojde-li k označování služeb, které jsou poskytovány tak či onak online. V jiných kontextech je však bez přemýšlení využíváme správně – nikdo vám neřekne, že pod stromečkem našel virtuální zrcadlovku, že vyměnil klasický rtuťový teploměr za virtuální nebo že má v kuchyni novou virtuální váhu na potraviny.
Ve všech třech předchozích případech přirozeně zvolíme slovo digitální. Všechny uvedené předměty totiž fyzicky existují, využívají však elektronický způsob binárního, tedy digitálního zápisu, zpracování nebo zobrazení dat. Digitální fotografie ve vašem mobilním telefonu je z tohoto pohledu tak trochu oříšek, protože spadá do obou kategorií.
Virtuální služby v digitálním světě
Ale zpátky ke službám v online světě. Ty jsou totiž, alespoň tak, jak je běžně chápeme, virtuální. A vzhledem k neveselým událostem posledních měsíců jsou pochopitelně takovéto služby na vzestupu.
Pro českou ekonomiku je to velká příležitost, protože v digitálním světě jedniček a nul lze virtuální služby poskytovat bez geografických omezení, jediným limitujícím faktorem může být jazyková bariéra. Nejen českým podnikatelům se však díky rozmachu virtuálních služeb otevírají dveře do celého světa. Doslova a do písmene.
Informace o virtuálních službách
Náš magazín se stane pramenem inspirace pro každého, kdo by se chtěl vydat do hlubin kyberprostoru a nabízet zde své služby. Příležitostí začít podnikat a poskytovat nepřeberné množství virtuálních služeb je tu zatím ještě dostatek. Poskytneme publicitu inovativním českým a slovenským start-upům, ale představíme také výběr těch nejzajímavějších zahraničních služeb, které by vám třeba unikly.
Zaměříme se také na bezpečnost virtuálních služeb a nástroje, které umožňují snadné uzavírání takzvaných smart contracts, tedy programovatelných virtuálních smluv. Prozkoumáme rychle rostoucí segment trhu, kterému se v češtině trošku kostrbatě říká software jako služba. A v neposlední řadě se dotkneme také světa blockchainových technologií, kryptoměn a virtuální ekonomiky, která s nimi přichází.
Autorem článku je Tomáš Michálek