Jak psát symboly, smajlíky a znaky na klávesnici?

Je málo pravděpodobné, že byste dnes nalezli někoho, kdo by se každodenně nevěnoval psaní na klávesnici. Kromě běžných písmen a číslic jsou k dispozici i různé speciální znaky. Ty však používáme zřídka a nemáme je vždycky zapamatované. Proto jsme pro vás připravili článek, který vás detailně seznámí s psaním speciálních znaků a populárních smajlíků.

Základní pojmy při psaní znaků na klávesnici

Některé pojmy, které se během psaní speciálních znaků mohou hodit, by bylo vhodné znát a mít na paměti. Jedním z těchto pojmů je tzv. klávesová zkratka, což je vlastně kombinace kláves na klávesnici, která způsobí vyvolání určité akce, která by jinak nebyla možná pomocí pouhého stisknutí jedné klávesy. Obecněji řečeno, klávesová zkratka slouží k usnadnění práce s počítačem a programy.

Při psaní speciálních znaků na klávesnici je důležité si zapamatovat zejména klávesové zkratky vytvořené kombinací kláves Shift, Alt nebo Alt Gr a jedné nebo více dalších kláves. Existuje celá řada klávesových zkratek, a to nejen v rámci operačního systému, ale také v jednotlivých aplikacích. Některé programy dokonce umožňují uživatelům definovat vlastní klávesové zkratky, které nejčastěji používají. Proto je dobré mít přehled a znát nejdůležitější klávesové zkratky, aby se práce s počítačem stala ještě snadnější a efektivnější.

klávesnice a jednotlivé klávesy na ní

ASCII tabulka

ASCII, což je zkratka z angličtiny pro American Standard Code for Information Interchange, je standardem pro kódování anglických znaků a hodnot v informatice. Tento standard využívá ASCII tabulku, která má 8 řádků a 16 sloupců. Každý znak je v této tabulce kódován pomocí sedmibitového čísla, které odpovídá desítkové hodnotě od 0 do 127. ASCII tabulka tedy může pojmout pouze 128 znaků, což je pro mezinárodní použití nedostatečné.

Vzhledem k tomu, že se používá v komunikaci mezi různými zeměmi, bylo zapotřebí najít řešení, jak rozšířit množinu kódovatelných znaků. Proto vznikly rozšířené verze ASCII tabulky, které umožňují kódování znaků v celosvětovém měřítku. Tyto verze přidávají další řádky a sloupce do původní tabulky, což umožňuje kódovat větší množství znaků. Mezi nejznámější rozšířené verze patří například UTF-8, UTF-16 nebo UTF-32. Díky nim se zvýšil počet kódovatelných znaků na miliardy, což je daleko více než sta znaků původní ASCII tabulky. Díky tomu je možné používat ASCII v rámci celého světa.

ASCII tabulka
Zdroj wikipedia.org

Jak psát znaky na klávesnici?

Všichni vědí, jak napsat znaky, které jsou na klávesnici přímo označeny, jako například písmena. Avšak na některých klávesách jsou až čtyři různé znaky, což může být matoucí pro mnohé uživatele. Proto jsme vytvořili speciální schéma klávesnice, které pomáhá zpřehlednit a usnadnit zápis speciálních znaků pro všechny. Každá klávesa má totiž dva až tři důležité funkční režimy. První a zároveň výchozí režim je aktivní, když je klávesa stisknuta samostatně. Druhý režim se aktivuje pomocí stisknutí klávesy Shift a třetí režim se zpřístupní stiskem klávesy Alt Gr (pravý Alt).

Klávesové zkratky na PC (Windows)

Při správném využívání se klávesové zkratky mohou stát velkým pomocníkem při práci ve Windows. Tyto zkratky umožňují rychlejší a pohodlnější navigaci v různých programech a na internetu. Je důležité se seznámit s nejčastěji používanými zkratkami pro internetové prohlížeče, textové editory a samotný operační systém Windows, aby se zvýšila efektivita práce. Následující seznam vám poskytne přehled nejčastějších a nejužitečnějších klávesových zkratek. Vyzkoušejte je a uvidíte, že vám ušetří spoustu času a úsilí.

Klávesová zkratkaFunkce klávesové zkratky
Ctrl + CKopírovat
Ctrl + VVložit
Ctrl + XVyjmout
Ctrl + ZVrátit akci zpět
Ctrl + YOdčinit poslední vrácení akce
Alt + TabPřepnout mezi spuštěnými aplikacemi
Alt + F4Ukončit aktivní aplikaci
F2Přejmenovat
F3Vyhledat v Průzkumníkovi souborů
F5Aktualizovat okno
F6Procházet prvky na obrazovce
F11Režim celé obrazovky (pro prohlížeče)
Ctrl + šipka vlevoPřesunout kurzor na začátek předchozího slova
Ctrl + šipka vpravoPřesunout kurzor na začátek dalšího slova
Ctrl + šipka dolůPřesunout kurzor na začátek dalšího odstavce
Ctrl + šipka nahoruPřesunout kurzor na začátek předchozího odstavce
Ctrl + NNový
Ctrl + FVyhledat
Ctrl + SUložit
Ctrl + PTisknout
Ctrl + AOznačit vše
Alt + ShiftPřepnout jazyk klávesnice
Win + mezerníkZměna klávesnice
Shift + DeleteSmazat položku bez uložení do koše
WinOtevřít nabídku Start
Win + LZamknout počítač
Win + DZobrazit či skrýt plochu
Win + EOtevřít Tento počítač

Klávesové zkratky MAC

Pro používání klávesových zkratek na Macu není nutné se učit znovu všechny klávesy, které jste používali na PC. Existuje mnoho podobností mezi oběma systémy, ale existuje také jeden klíčový rozdíl – speciální klávesa Command, která se na PC obvykle nenachází. Na Macu se této klávese někdy říká zkratkou Cmd, což je zkratka pro Command. V případě, že budete na Macu používat klávesnici určenou pro PC s Windows, můžete místo klávesy Command používat klávesu s logem Windows.

Následující tabulka odhaluje nejdůležitější systémové klávesové zkratky, které byste měli znát. Určitě se vám budou hodit při každodenní práci na Macu.

Klávesová zkratka MACFunkce klávesové zkratky v MAC
Command + CKopírovat
Command + VVložit
Command + XVyjmout
Command + ZVrátit akci zpět
Command + HSkryje všechna okna aplikace v popředí
Command + MMinimalizuje okno v popředí do Docku
Command + TabPřepne na další z naposledy používaných aplikací
Command + WUkončit aktivní aplikaci
Alt + Command + EscNucené ukončení aplikace
Command + mezerníkZobrazí nebo skryje vyhledávací pole Spotlightu
Control + Command + mezerníkProhlížeč znaků pro snadné vkládání emotikonů a dalších symbolů
MezerníkZobrazí náhled vybrané položky
Control + Command + FRežim celé obrazovky
Shift + Command + 5V macOS Mojave zachytí snímek obrazovky nebo zaznamená video
Shift + Command + NVytvoří ve Finderu novou složku
Command + ,Otevře předvolby aplikace v popředí
Command + OOtevře vybranou položku nebo dialogové okno pro otevření souboru
Command + FVyhledat
Command + SUložit
Command + PTisknout
Command + AOznačit vše
Tlačítko napájeníKrátké stisknutí zapne nebo probudí ze spánku, delším podržením Mac nuceně vypnete
Control + tlačítko napájeníDialog, zda chcete Mac restartovat, vypnout nebo uspat
Control + Command + tlačítko napájeníNucený restart bez výzvy k uložení otevřených souborů
Shift + Command + QOdhlášení aktuálního uživatelského účtu
Command + RSpustí aplikaci Zotavení macOS (tlačítka nutno držet ihned po zapnutí Macu)
ShiftSpustí Mac v tzv. bezpečném režimu, který pomůže vyřešit problémy se systémem (tlačítko nutno držet ihned po zapnutí Macu)

Zapisování speciálních znaků na klávesnici není složité úkolem, avšak je důležité mít na paměti, že ne všechny klávesové zkratky fungují stejně v různých aplikacích. V případě používání smajlíků lze často využít připravených seznamů, ke kterým má přístup velké množství populárních platforem jako Facebook, Twitter nebo Skype, a to přímo z textového pole. Věříme, že náš seznam nabízí dostatečný výběr a uspokojí potřeby uživatelů při práci s počítačem, bez ohledu na typ používaného programu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *