cestování, datová schránka, digitální nomád, dodavatelé energií, doklady, home office, internetové bankovnictví, it firmy, kontakty, nebankovní půjčka, nebankovní spotřebitelský úvěr, nemovitosti, online komunikace, podnikání, podnikání na internetu, virtuální adresa, virtuální adresa trvalého bydliště, virtuální banka, virtuální ekonomika, virtuální firma, virtuální kancelář, virtuální mobilní operátoři, virtuální operátoři, virtuální podnikání, virtuální sídlo, virtuální trvalé bydliště, virtuální trvalý pobyt, zákony, živnostník

Virtuální adresu můžete mít i v občance

Ať už jste digitální nomád a cestujete po světě, student dlouhodobě žijící na koleji nebo se zkrátka jen často stěhujete, může pro vás být trvalé bydliště tak trochu problém. Přitom už jde o přežitek, na který příliš nehledí ani policisté, ani zákony. Řada lidí tak bydlí jinde, než má uvedeno v občance. Třeba jen proto, že si po každém stěhování nechtějí zařizovat nové doklady. A navíc mají zřízenou datovou schránku.

Virtuální adresa trvalého bydliště

Nevlastníte-li nemovitost, máte možnost se přihlásit k trvalému pobytu v bytě či domě, k němuž máte platnou nájemní smlouvu. Případně můžete být oficiálně vedení například u příbuzných. Ne vždy je však taková varianta žádoucí. Pak už jsou na výběr jen dvě možnosti, stát se „bezdomovcem“ a mít trvalý pobyt na obecním či městském úřadě, nebo si zařídit virtuální trvalé bydliště. Druhá varianta je pochopitelně o poznání lepší v případě, že nechcete být nijak znevýhodněni.

S trvalou adresou úřadu na občance totiž můžete působit pro řadu firem nespolehlivě. Body za ní ztrácíte například ve scoringu bankovních i nebankovních společností, u pojišťoven, ale i u telefonních operátorů nebo dodavatelů energií. Na úřadě jsou totiž často hlášeni různí neplatiči, nebo dokonce osoby s exekucemi. Virtuální adresa trvalého bydliště je přitom zcela k nerozeznání od té skutečné a vyjde vás řádově na stovky až nižší tisíce korun ročně, cena se odvíjí zejména od lokality.

Virtuální sídlo společnosti

Virtuální adresy ale nemusí využívat jen fyzické osoby. Velmi užitečné jsou i pro živnostníky a firmy, byť z poněkud jiných důvodů. Podnikatelské subjekty často volí virtuální sídla, pokud se chtějí „ukrýt“ před nadměrnými kontrolami finančních úřadů a dalších státních dozorových orgánů. Na firmy se sídlem v Praze se často při kontrolách nedostane za celou dobu jejich existence, zatímco podniky z menších obcí jsou na paškále pravidelně.

Dalším důvodem pro využívání virtuálního sídla je prestiž. Podnikáte-li v oboru, v němž je třeba na klienty zapůsobit, nezbývá vám než sídlit na lukrativní adrese. To je ovšem z pochopitelných důvodů nákladné. Platit kanceláře v době, kdy řada zaměstnanců pracuje z domova, přitom není při využití virtuálního sídla společnosti nutné. Náklady na takové sídlo společnosti jsou zhruba pětkrát až desetkrát vyšší než u virtuálního trvalého bydliště.

Náhledový obrázek: Umnat Seebuaphan’s Images/volně k užití