V digitalizaci státní správy a další oficiální agendy je dlouhodobým světovým lídrem Estonsko. Česká republika však zaostává i za dalšími vyspělými státy. Přesto existuje jedna vlaštovka, o které můžeme bez nadsázky hovořit jako o rázném kroku správným směrem. Jde o elektronickou datovou schránku, kterou si musejí firmy a některé fyzické osoby, například advokáti nebo daňoví poradci, zřídit povinně. Datová schránka je však skvělým nástrojem i pro běžné občany a OSVČ.

Datová schránka je skvělý pomocník nejen pro firmy

V digitalizaci státní správy a další oficiální agendy je dlouhodobým světovým lídrem Estonsko. Česká republika však zaostává i za dalšími vyspělými státy. Přesto existuje jedna vlaštovka, o které můžeme bez nadsázky hovořit jako o rázném kroku správným směrem. Jde o elektronickou datovou schránku, kterou si musejí firmy a některé fyzické osoby, například advokáti nebo daňoví poradci, zřídit povinně. Datová schránka je však skvělým nástrojem i pro běžné občany a OSVČ.

Oficiální komunikace zdarma

Pokud si datovou schránku dobrovolně zřídíte, orgány státní správy, samosprávy, nebo třeba soudy vás budou kontaktovat výhradně skrze ni. To je výhodné zejména v situaci, kdy se dlouhodobě nezdržujete na svém trvalém bydlišti, případně pokud častěji cestujete. Její využívání je v případě oficiální komunikace zcela zdarma, a to pro odesílané i přijímané zprávy.

Pro živnostníka

Administrativní nároky, které úřady kladou na české živnostníky, patří k těm přísnějším. Už jen podání zdánlivě obyčejného daňového přiznání může být pro řadu z nich noční můrou. Datová schránka toto podání výrazně usnadňuje, neboť ji lze propojit s oficiálním online formulářem, který se díky tomu předvyplní. Skrze datovou schránku lze daňové přiznání také bezplatně odeslat příslušnému finančnímu úřadu.

I pro komunikaci s dalšími orgány státní správy, samosprávy, nebo třeba se zdravotní pojišťovnou je datová schránka skvělým pomocníkem. Stíhat termíny různých podání je s ní výrazně jednodušší, vaše zpráva je navíc pokládána za doručenou v okamžiku úspěšného odeslání, tedy klidně i vteřinu před půlnocí. Kromě toho je datová schránka levnější alternativou doporučených dopisů při jednání se soukromými právnickými osobami, byť už jde v tomto případě o zpoplatněnou službu.

Pro občana

Neméně užitečná je ovšem datová schránka pro každého občana. Přijdou vám do ní například pokuty za překročení rychlosti nebo špatné parkování, které jsou jinak zasílány v obálkách s barevnými pruhy do vlastních rukou, a tak na vás většinou čekají na poště. Do datové schránky mohou být doručeny také rozsudky a rozhodnutí samosoudců.

Připomeňme, že datová schránka může zdarma zasílat e-mailová upozornění o nové zprávě, za drobný poplatek pak informační SMS. Nemusíte se tedy bát, že si zprávy ve schránce nevšimnete a ona se po čase sama smaže. Důležité zprávy je však nutné zálohovat na jiném místě, nejlépe v bezpečném cloudu.

Autorem článku je Tomáš Michálek