aplikace, Apple, chytré hodinky, chytré náramky, chytrý telefon, finanční technologie, FinTech, Fitbit, Garmin, Google, internetové bankovnictví, MallPay, mobilní aplikace, online aplikace, Revolut, smartphone, technologický start up, Twisto, virtuální banka, virtuální debetní karta, virtuální karta, virtuální kreditní karta, virtuální platební karta, virtuální služby

Virtuální platební karty jsou praktické i bezpečné

Opatrnosti na internetu není nikdy dost. Virtuální svět je totiž plný podvodníků, vrátka jim však nejčastěji otevírají sami uživatelé. Oblíbeným cílem útoků jsou také kreditní i debetní karty, s nimiž platíte online. Dostane-li se někdo k údajům o vaší kreditní kartě, do potíží se primárně dostane její vydavatel, nejčastěji banka. Ale u debetních karet, které využívá většina Čechů při online nakupování, už jde skutečně o vaše peníze a vaši zodpovědnost.

Na jedno i více použití

Nejlepší možnou ochranou jsou jednorázové virtuální platební karty, které na českém trhu nabízí například fintech start up Revolut. Před platbou si v jeho mobilní aplikaci vygenerujete zcela novou platební kartu, která se po uhrazení sama deaktivuje. I kdyby se tedy někomu podařilo zaznamenat všechny její údaje, nemohl by ji zneužít k další platbě.

Podobné jednorázové virtuální platební karty krátce nabízela i Česká spořitelna, službu si tehdy podle vyjádření banky stihlo aktivovat několik desítek tisíc jejích klientů, než byla zrušena. Jiné české banky, a také virtuální platební služby Twisto a Mall Pay, nabízejí virtuální platební karty na více použití. Za vystavení takové karty obvykle neplatíte, neboť odpadají náklady na vyražení karty, čip i její fyzické doručení na vaši adresu.

V porovnání s fyzickými kartami však nemá opakovaně využitelná virtuální karta mnoho výhod. Tou stěžejní je, že je vám k dispozici ihned po vystavení, hodí se tak jako krizové řešení například po ztrátě nebo odcizení fyzické karty. Virtuální karty kromě toho využívají lidé, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí, kam řada českých bank nové karty nezasílá.

Virtuální platební karta v mobilu i hodinkách

Virtuální platební karty navíc můžete využívat i při platbách v kamenných obchodech, a dokonce i k výběrům z některých bankomatů. K tomu je třeba nahrát tuto platební kartu do mobilních aplikací Google Pay nebo Apple Pay. Virtuální karty některých vydavatelů už dokonce podporují i propojení s chytrými hodinkami od firem Garmin a Fitbit.

Náhledový obrázek: natabene/volně k užití