citlivé informace, cloud, cloudová řešení, CyberGhost, data, hackerské útoky, NordVPN Teams, online aplikace, open source, OpenConnect, Openswan, OpenVPN, podnikání na internetu, servery, tvorba webů, Twingate, únik dat, virtuální služby, virtuální soukromá síť, VPN, Wi-Fi, Windscribe

Nepoužíváte firemní VPN? Koledujete si o malér

Virtuální soukromá síť neboli VPN je v dnešní době pro firmy naprostou nezbytností. Využívání standardního internetového připojení, nebo dokonce většinou nepříliš zabezpečených veřejných wifi, je hazard s firemními daty i soukromými údaji zaměstnanců. Zatímco pro osobní využití obvykle stačí i bezplatné a uživatelsky přívětivé VPN jakožto doplněk internetového prohlížeče, firmy by měly sáhnout po komplexním řešení.

Open source řešení

Levnou, a přitom velmi bezpečnou a efektivní VPN můžete získat při využití některého z open source software. Mezi nejpoužívanější patří OpenVPN. Při správném nastavení funguje tento program na počítačích zaměstnanců jako standardní aplikace, kterou je třeba před použitím spustit, pak běží na pozadí. Podobně fungují také OpenConnect nebo Openswan, další zajímavé open source VPN.

Konfigurace vlastního VPN tunelu není nic náročného, zkušení IT pracovníci budou mít server nastavený za několik desítek minut. Ve větších firmách a ve společnostech, které potřebují skrze VPN propojit také externí cloudové služby nebo celé serverovny, však může být výhodnější najmout na zprovoznění, a případně i následnou zprávu VPN externího dodavatele.

Komerční řešení

Alternativou, kterou častěji využívají velké firmy a nadnárodní korporace, je komerční řešení na míru. Podobně jako u jiných virtuálních služeb, i v této oblasti existuje velká konkurence. Proto jsou tyto VPN obvykle nabízeny s dalšími službami k posílení bezpečnosti a stability firemní sítě, například štíty proti DDoS útokům na webové stránky a jinou kritickou online infrastrukturu.

Dáte-li přednost komerčnímu řešení před vlastním, namísto jednorázových pořizovacích nákladů vás čekají pravidelné měsíční či roční platby. A budete se také muset smířit s faktem, že teoreticky se k vašim datům mohou dostat zaměstnanci firmy, která vám VPN poskytuje. Proto je lepší volit opravdu renomované společnosti. Dobré pověsti se těší třeba NordVPN Teams, CyberGhost, Windscribe nebo Twingate.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: AbsolutVisionPixabay/volně k užití