aplikace, cloud gaming, cvičební plány, cvičení online, digitální služby, digitální technologie, doba covidová, Fitbit, mobilní aplikace, motivace, návyk na cvičení, online aplikace, online komunikace, online služby, platforma, silová cvičení, sociální sítě, software jako služba, sport, virtuální běh, virtuální běh medaile, virtuální běhání, virtuální běhy, virtuální challenge, virtuální cvičení, virtuální hry, virtuální obchod, virtuální služba, virtuální služby, virtuální výzva, virtuální výzvy, virtuální život hry, zdraví

Chybí vám motivace? Vyzkoušejte některou z virtuálních výzev

Virtuální výzvy existují už nějaký ten pátek, ale velkého boomu se dočkaly až během koronavirové pandemie. A pochopitelně se také výrazně zkomercionalizovaly. Zatímco před několika lety jste mohli za pomoci mobilní aplikace některé z virtuálních výzev například pohybem přispívat na dobročinné účely, dnes vás často virtuální výzvy lákají na nějakou fyzickou trofej. Tu si ale musíte zaplatit.

Hubnutí, tloustnutí i maratony

Mezi typické virtuální výzvy patří ty spojené s hubnutím a zdravým životním stylem. Ty české najdete třeba na webu 30tidennivyzva.cz. S neplacenými, ale reklamními výzvami přichází většinou začátkem jara také potravinářské firmy, které se zaměřují na zdravou stravu nebo potravinové doplňky. Ty obvykle účastníky výzev motivují produkty zdarma nebo s výraznou slevou, pokud se jim podaří výzvu dokončit.

Opačným směrem se vydala donášková platforma Dáme jídlo. Ta nedávno začala s gamifikací své aplikace a zavedla symbolické body a odznáčky za plnění výzev. Na zdravou stravu ale zapomeňte. Budete-li chtít tyhle výzvy plnit ve velkém, pravděpodobně si budete muset povolit opasek. Výzvy se mění každý měsíc, v září to bylo například objednat pět večeří mezi 7 a 9 hodinou večerní nebo tři velká snídaňová menu.

Další hojně zastoupenou kategorií jsou výzvy čistě fyzické. U některých skutečně můžete překonávat sami sebe, například při soutěžích v aplikaci Fitbit. Přispět na dobrou věc můžete například v rámci projektu vyzvise.cz. Jinde jde hlavně o to, aby vám pořadatel výzvy vnutil medaili nebo trofej. Do této kategorie patří třeba stránka virtualnichallenge.cz. Ale existují i opravdu drsné výzvy, například World Marathon Challenge 2022. V rámci téhle výzvy musíte v sedmi dnech zaběhnout sedm maratonů na sedmi kontinentech.

Neformální virtuální výzvy

Kromě všemožných formalizovaných výzev existují i ty neformální, které se samovolně šíří na sociálních sítích. Většinou jde o nějakou maličkost, například polévání se ledovou vodou nebo předvádění určitého tance. Se železnou pravidelností se ale na internetu objevují i smrtelně nebezpečné výzvy, které si zpravidla vyžádají několik obětí, než vyjdou z módy. Letos je takovou nebezpečnou výzvou Blackout Challenge na sociální síti TikTok. Její účastníci mají zadržovat dech tak dlouho, dokud neomdlí. Mezi oběťmi je i několik dětí, nejmladší z nich byl teprve dvanáctiletý Joshua Haileyesus ze Spojených států.

Náhledový obrázek: nappy, Pexels/volně k užití