Mobilní telefony, a zejména ty chytré, za sebou mají hektický vývoj. Za necelé tři dekády se z nich stali naši nerozluční společníci, na nichž jsou někteří lidé dokonce patologicky závislí. Většina z nás pak chytrý telefon neboli smartphone využívá k ovládání elektronického bankovnictví, komunikaci na sociálních sítích, online nákupům, bezkontaktnímu placení v obchodech, nebo dokonce k práci. A tak jsou mobilní telefony vděčným cílem kyberzločinců všeho druhu. Každý majitel smartphonu by se proto měl proti těmto útokům chránit.
Spyware, ransomware a červi
Říká se, že nejzranitelnější bod jakékoli počítačové sítě se nachází mezi židlí a klávesnicí. Také u chytrých telefonů je nejslabší článkem jejich majitel. Řadu škodlivých programů můžeme dokonce nainstalovat dobrovolně, pokud se rozhodneme získávat aplikace z jiných zdrojů než z Google Play či App Store. Tímto způsobem se často šíří spyware, tedy programy, který zaznamenávají vaši aktivitu a zapisují si zadávaná hesla.
Na telefonech s Androidem už se dokonce objevil ransomware, virus, který zahesluje všechna data, k nimž získá přístup. Následně začne virus majitele telefonu vydírat – požaduje zaslání kryptoměn na určitou adresu virtuální peněženky. Pokud však peníze skutečně pošlete, odemknutí souborů se nedočkáte. Není-li klíč k šifře zveřejněn na internetu, se svými soubory se můžete nadobro rozloučit.
O poznání nebezpečnější a propracovanější jsou takzvaní červi. Ti jsou schopni se za určitých okolností šířit autonomně prostřednictvím komunikačních aplikací, jako jsou WhatsApp nebo Facebook Messenger. A napadnout vás mohou i skrze nezabezpečenou veřejnou wi-fi. Obvykle si jich nevšimnete, nepoužíváte-li pravidelně aktualizovaný antivir.
Antivirová ochrana pro Android i iOS
Říká se, že mobilní telefony s operačním systémem Android jsou na útoky zvenčí náchylnější, ale tvrzení, že iPhony jsou zcela imunní, už také dávno není pravdivé. Antivir by tak neměli podceňovat ani „jablíčkáři“.
Většině lidí postačí některé z bezplatných řešení, například český Avast pro mobilní telefony. Placené antiviry vyjdou řádově na několik stokorun až tisícikorunu ročně a investovat do nich se vyplatí zejména v případě, že máte v mobilu citlivá firemní data. Mezi nejlépe hodnocené placené antiviry pro Android patří Bitdefender Mobile Security, Norton Mobile Security a Kaspersky Mobile Antivirus. Pokud jde o produkty Apple, antivir u nich hraje trošku jinou roli – hlídá zejména plynulost systémových funkcí a stará se o vaše soukromí. K těm nejlepším patří placená verze Avastu, Avira Mobile Security nebo Lookout Mobile Security.
Antivir do mobilu
V dnešní době, kdy jsou mobilní telefony nezbytnou součástí našeho každodenního života a uchovávají v sobě velké množství osobních informací, je důležité zajistit jejich bezpečnost. Vzhledem k tomu, že mobilní telefony jsou často připojovány k internetu a jsou vystaveny riziku šíření virů a malware, je dobré mít v mobilním telefonu nainstalovaný antivirový software. Antivir pomáhá detekovat a odstranit potenciálně nebezpečné soubory a aplikace, které by mohly způsobit škodu nejen na telefonu, ale i na osobních údajích uživatele. Díky antiviru je tak zajištěna ochrana před krádeží dat, například při používání bankovních aplikací nebo při přístupu k sociálním médiím. Navíc antivir může pomoci i v případě fyzické ztráty nebo odcizení telefonu, kdy může být vzdáleně ovládán a nalezen pomocí softwaru pro sledování zařízení. Z toho důvodu je tedy dobré mít antivir nainstalovaný v mobilním telefonu, aby byla zajištěna bezpečnost osobních informací a předcházeno možným finančním či osobním ztrátám.
Autorem článku je Tomáš Michálek
Náhledový obrázek: Andrea Piacquadio, Pexels/volně k užití