český start up, digitální technologie, FinTech, internetové tržiště, moderní technologie, nebankovní půjčka, nebankovní spotřebitelský úvěr, P2P lending, P2P půjčky, platforma, podnikání na internetu, sdílená ekonomika, start up, start-up, startup, technologický start up, virtuální aukce, virtuální ekonomika, virtuální tržiště, zajímavá investice

P2P půjčky jako alternativa bankovních úvěrů

Když se řekne nebankovní půjčka, asi si vybavíte obchodní model, který je na hraně lichvy, a úroky v řádech stovek, či dokonce tisíců procent. Existují ovšem i „hodné“ nebankovní půjčky. Ve většině případů jde o takzvané P2P lending platformy, díky kterým, zjednodušeně řečeno, půjčují lidé lidem. Asi nejznámější takovou tuzemskou platformou je Zonky, FinTech start up, který měl před začátkem koronavirové pandemie nakročeno do zahraničí, konkrétně do Španělska. Expanze se však zatím odkládá.

Virtuální tržiště nebo aukce

Podobně jako jiným platformám sdílené ekonomiky, také P2P půjčkám otevřel dveře rozvoj internetu a výpočetních technologií obecně. Konvenční banku či jinou instituci v tomto modelu nahrazuje flexibilnější zprostředkovatel. V těch společensky zodpovědnějších a méně rizikových případech jde o technologickou firmu, která žádosti o půjčku posuzuje podobným způsobem jako banka. Někdy ovšem zprostředkovatel solventnost žadatele prakticky nezkoumá a vše nechává na investorech.

Samotnou půjčku totiž ve skutečnosti žadateli neposkytuje přímo zprostředkovatel. Namísto toho mu na základě jeho bonity umožní vstup na virtuální tržiště, kde se na půjčku mohou, ale také nemusejí složit drobní investoři. Někdy je tržiště nahrazeno aukcí, kde vyhrávají nabídky s nejnižším úrokem. Sejde-li se dostatek prostředků, žadatel získá půjčku. Tu splácí zprostředkovateli, který následně peníze rozděluje investorům. Obvykle platby připisuje na jejich virtuální účty, z nichž mohou prostředky vybrat nebo znovu investovat.

P2P lending: Výhody a nevýhody

Výhodou tohoto typu půjček pro investory je, že většina zprostředkovatelů umožňuje investovat velmi nízké částky s rozumným výnosem. Riziko je pak úměrné úrokové sazbě. Tedy pokud se jej podaří zprostředkovateli adekvátně posoudit a žadatele zařadit do správné kategorie. Svou roli pochopitelně hraje také pravděpodobnost, a tak se jednotliví zprostředkovatelé snaží své investory vzdělávat v oblasti řízení rizika a motivovat je k diverzifikaci investice.

Pokud jde o žadatele o půjčku, obvykle bývá zmiňován přívětivý přístup FinTech firem, které žádosti posuzují. Rozdíl v úrokové míře není v konkurenci bankovních produktů nijak závratný, ale žadatel alespoň může mít pocit, že na jeho úrocích nebohatne finanční instituce se zahraničními akcionáři. To je ovšem zároveň nevýhoda.

Dojde-li k nějaké nečekané události, která negativně ovlivní celou ekonomiku, řada P2P půjček se dostane do prodlení, případně do takzvaného defaultu. Postiženi jsou pak drobní investoři. V takovém případě příliš nepomůže diverzifikace půjček ani přísná investiční strategie. Z tohoto pohledu patří P2P půjčky k rizikovějším investicím, které navíc nemohou nabídnout žádný bonus.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: Anna Tis, Pexels/volně k užití