5G sítě, automatické zpracovávání dat, Česká republika, cloud, cloudová řešení, CRM systém, data, digitální služby, digitální technologie, efektivita, hardware, internet věcí, it firmy, latence, MEC, Mobile Edge Computing, moderní technologie, Multi-access Edge Computing, práce, programování, software as a service, software budoucnosti, software jako služba, ukládání dat, virtuální nástroje, virtuální práce, virtuální úložiště dat, vývoj software, Wi-Fi, zálohování dat

Multi-access Edge Computing neboli MEC: Užitečný prostředník mezi vámi a cloudem

Řada pojmů z oblasti výpočetní techniky nemá český ekvivalent ani překlad. A sousloví Multi-access Edge Computing (dříve Mobile Edge Computing) jen těžko nějaký najde. Přitom se s ním, respektive se zkratkou MEC, budeme setkávat stále častěji. Internetové připojení totiž dnes může být tak bleskově rychlé a velkoobjemové, že mu přestává stačit hardware, který využívají firmy, ale dnes už i někteří jednotlivci. Na scénu navíc vstupují internet věcí a 5G sítě.

Data aneb cesta tam a zase zpátky

Představte si, že používáte kvalitní firemní wifi síť a pracujete s CRM systémem, který běží ve vzdáleném cloudu v Kalifornii. Data tak musí cestovat přes několik uzlů počínaje nejbližším wifi routerem. Odtud pokračují přes firemní switch a řadu dalších krabiček patřících poskytovateli internetového připojení až do páteřní sítě. Ta je tvořena optickými kabely, z nichž některé jsou položeny mimo jiné na dně Atlantiku.

Za pro člověka sotva postřehnutelný okamžik, z hlediska počítačů však dlouhou dobu, dorazí data po mořském dně i po souši až na západní pobřeží USA, odkud se přes další switche a huby dostanou až do cíle. V tom okamžiku se opačným směrem vydá potvrzení o jejich úspěšném doručení. Přijde vám třeba za 50 milisekund (ms). V mezičase váš počítač čeká, jestli vše proběhlo tak, jak má, než provede další akci.

Práce v cloudu bez prodlení: MEC omezuje latenci

Tomuto prodlení se odborně říká latence. A právě s latencí umí Multi-access Edge Computing zatočit. Při práci s lokální sítí totiž latence prakticky neexistuje, respektive je kolem 1 ms. A „edge“, tedy mimo jiné „okraj“ nebo „konec“, v tomhle případě znamená, že výpočty se neodehrávají až v samotném cloudu, ale rovnou na „vašem konci“. MEC nicméně stávající cloudová řešení nenahrazuje, ale vhodně doplňuje a zefektivňuje.

Můžete si jej představit jako mezisklad v logistice. V tomto meziskladu se informace třídí, zpracovávají a vyhodnocuje se, zda je skutečně potřeba „volat“ až do Kalifornie. MEC kromě toho umožňuje sdružovat data z různých zdrojů, a tedy i komunikovat efektivněji. Správně nastavený MEC je také o poznání bezpečnější, některá citlivá data díky němu nemusí být posílána mimo intranet, případně mohou být posílána vhodně zašifrovaná.

Multi-access Edge Computing v Česku

Zásadní nevýhodou Multi-access Edge Computing jsou vysoké nároky na hardware, který navíc vyžaduje vysoce kvalifikované specialisty – administrátory a programátory. Menší firmy proto tuto technologii spíše nevyužijí, alespoň zatím. U větších společností a nadnárodních korporací však již brzy půjde o důležitý nástroj efektivní analýzy a správy dat.

Nepřekvapí proto, že komerční MEC řešení rozvíjejí přední hardwaroví giganti, někteří jej nabízejí i v České republice. Produkty zahraničních poskytovatelů pak umí přizpůsobit na míru některé lokální IT firmy. V akademické rovině se pak MEC věnují například doktorandi Fakulty elektrotechnické na ČVUT.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: Umnat Seebuaphan’s Images/volně k užití