Multi-access Edge Computing neboli MEC: Užitečný prostředník mezi vámi a cloudem

5G sítě, automatické zpracovávání dat, Česká republika, cloud, cloudová řešení, CRM systém, data, digitální služby, digitální technologie, efektivita, hardware, internet věcí, it firmy, latence, MEC, Mobile Edge Computing, moderní technologie, Multi-access Edge Computing, práce, programování, software as a service, software budoucnosti, software jako služba, ukládání dat, virtuální nástroje, virtuální práce, virtuální úložiště dat, vývoj software, Wi-Fi, zálohování dat

Řada pojmů z oblasti výpočetní techniky nemá český ekvivalent ani překlad. A sousloví Multi-access Edge Computing (dříve Mobile Edge Computing) jen těžko nějaký najde. Přitom se s ním, respektive se zkratkou MEC, budeme setkávat stále častěji. Internetové připojení totiž dnes může být tak bleskově rychlé a velkoobjemové, že mu přestává stačit hardware, který využívají firmy, ale dnes už i někteří jednotlivci. Na scénu navíc vstupují internet věcí a 5G sítě.

Data aneb cesta tam a zase zpátky

Představte si, že používáte kvalitní firemní wifi síť a pracujete s CRM systémem, který běží ve vzdáleném cloudu v Kalifornii. Data tak musí cestovat přes několik uzlů počínaje nejbližším wifi routerem. Odtud pokračují přes firemní switch a řadu dalších krabiček patřících poskytovateli internetového připojení až do páteřní sítě. Ta je tvořena optickými kabely, z nichž některé jsou položeny mimo jiné na dně Atlantiku.

Za pro člověka sotva postřehnutelný okamžik, z hlediska počítačů však dlouhou dobu, dorazí data po mořském dně i po souši až na západní pobřeží USA, odkud se přes další switche a huby dostanou až do cíle. V tom okamžiku se opačným směrem vydá potvrzení o jejich úspěšném doručení. Přijde vám třeba za 50 milisekund (ms). V mezičase váš počítač čeká, jestli vše proběhlo tak, jak má, než provede další akci.

Práce v cloudu bez prodlení: MEC omezuje latenci

Tomuto prodlení se odborně říká latence. A právě s latencí umí Multi-access Edge Computing zatočit. Při práci s lokální sítí totiž latence prakticky neexistuje, respektive je kolem 1 ms. A „edge“, tedy mimo jiné „okraj“ nebo „konec“, v tomhle případě znamená, že výpočty se neodehrávají až v samotném cloudu, ale rovnou na „vašem konci“. MEC nicméně stávající cloudová řešení nenahrazuje, ale vhodně doplňuje a zefektivňuje.

Můžete si jej představit jako mezisklad v logistice. V tomto meziskladu se informace třídí, zpracovávají a vyhodnocuje se, zda je skutečně potřeba „volat“ až do Kalifornie. MEC kromě toho umožňuje sdružovat data z různých zdrojů, a tedy i komunikovat efektivněji. Správně nastavený MEC je také o poznání bezpečnější, některá citlivá data díky němu nemusí být posílána mimo intranet, případně mohou být posílána vhodně zašifrovaná.

Multi-access Edge Computing v Česku

Zásadní nevýhodou Multi-access Edge Computing jsou vysoké nároky na hardware, který navíc vyžaduje vysoce kvalifikované specialisty – administrátory a programátory. Menší firmy proto tuto technologii spíše nevyužijí, alespoň zatím. U větších společností a nadnárodních korporací však již brzy půjde o důležitý nástroj efektivní analýzy a správy dat.

Nepřekvapí proto, že komerční MEC řešení rozvíjejí přední hardwaroví giganti, někteří jej nabízejí i v České republice. Produkty zahraničních poskytovatelů pak umí přizpůsobit na míru některé lokální IT firmy. V akademické rovině se pak MEC věnují například doktorandi Fakulty elektrotechnické na ČVUT.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: Umnat Seebuaphan’s Images/volně k užití

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *