AppBlock, BlockSite, chytrý telefon, digitální služby, digitální technologie, digitální učení, efektivita, mobilní aplikace, online vzdělávání, osobní rozvoj, platforma, Pomodoro, Rise and Shine, Stay Focused, studium online, virtuální práce, virtuální produkty, virtuální služby, virtuální učebna classroom, virtuální učebny, virtuální vzdělávání

Efektivní digitální učení při studiu online

Díky dnešním možnostem v dobách internetu je vzdělání dosažitelnější a jednodušší než kdy dříve. Nejenže máme tu možnost studovat online, my poslední měsíce nemáme ani na vybranou. I klasická „základka“ se přepnula do digitální podoby. Ať už chcete studovat „vejšku“ nebo kurz, z důvodu kariérního postupu nebo „pouze“ osobního rozvoje, podělíme se dnes s vámi o osvědčené tipy a metody, jak si učení v digitální době ulehčit.

Pomodoro vládne světu

Učící metoda Pomodoro se v poslední době hodně rozmohla. A ani se není čemu divit. Pomáhá nám zůstat produktivní a soustředění. Tato metoda organizace času využívá rozdělení úkolů do menších celků většinou po 25 minutách, které jsou oddělené krátkými přestávkami.

Princip techniky Pomodoro můžeme rozdělit do šesti kroků:

  1. Rozmyslete se, kterému učivu chcete věnovat pozornost.
  2. Nastavte minutku – většinou na 25 minut.
  3. Než zazvoní, pracujte na úkolu a soustřeďte svou pozornost jen na něj.
  4. Až časovač zazvoní, udělejte si krátkou přestávku na zhruba 3-4 minuty.
  5. Po přestávce opět nařiďte časovač na 25 minut.
  6. Po čtyřech 25minutových úsecích si udělejte delší pauzu na 15-30 minut.

Pro udržení soustředění na konkrétní úkol vám pomůže aplikace Forest – Stay focused. Jednoduše po dobu soustředění pěstujete stromeček na obrazovce vašeho mobilu. Pokud použijete mobil, váš stromeček uvadne. Uvadlý stromeček ale nejde smazat, zůstane vám ve vaší zahrádce. Ale aplikace nezůstává pouze u virtuálních stromů. Forest team spolupracuje i s organizací pro výsadbu skutečných stromů. Díky udržení vaší pozornosti tedy můžete svět udělat o něco hezčím a zelenějším místem.

Zablokujte si rušivé aplikace

Známe to asi všichni, potřebujeme pracovat nebo se učit, ale každou chvilku saháme po mobilu a kontrolujeme sociální sítě nebo hrajeme hry. Dobrou technikou je si zablokovat v určitém čase, který máme vyhrazený pouze na učení, rušivé aplikace v našich mobilních zařízeních.

S tímto vám mohou pomoci aplikace jako například AppBlock, BlockSite nebo Stay Focused. Princip je jednoduchý. Za určitých podmínek, jako například časové okno, lokace, připojení k wi-fi nebo limit spuštění, si zablokujete aplikace, které vás ruší a znemožňují vám se plně soustředit.

Pokud vás zajímá téma studování a osobního rozvoje, doporučujeme vzdělávací platformu Rise and Shine.

Autorkou článku je Karolína Petrželová

Náhledový obrázek: Sam LionPexels/volně k užití