Android, citlivé informace, CyberGhost, digitální technologie, ExpressVPN, Firefox, GDPR, Google Chrome, hackerské útoky, internetové bankovnictví, iPhone, IPVanish, Mac, mobilní aplikace, moderní technologie, NordVPN, Opera, počítačová gramotnost, smartphone, software as a service, software jako služba, únik dat, virtuální počítač, virtuální provozovatel, virtuální soukromá síť, VPN, Wi-Fi

VPN pro větší bezpečí během surfování na internetu

VPN, tedy „virtuální soukromou síť“, pravděpodobně používáte, pokud máte možnost pracovat z domova. Tato technologie zajišťuje bezpečné propojení vašeho počítače se servery zaměstnavatele. VPN se však může stát užitečným pomocníkem každého z nás i během běžného surfování na internetu. Zvyšuje vaši bezpečnost, zajišťuje anonymitu a pomůže vám překonat různá restriktivní omezení.

Zeměpisné restrikce

Internet už dávno není svobodnou a nezávislou sítí, svazují jej různá nařízení a regulace. Za určitých okolností, třeba při pobytu v Číně, jsou lidé od velké části internetu úplně odříznuti. Ale ani Češi nemohou z tepla domova brouzdat po celém světě. Řada provozovatelů webů ze států mimo EU se rozhodla, že své stránky nepřizpůsobí evropské směrnici GDPR. Z České republiky se tak na ně oficiálně nedostanete.

Ale platí to i obráceně – při pobytu v zahraničí například nemůžete sledovat pořady, k nimž mají české televize jen regionální práva, typicky sportovní přenosy. Kromě toho vás některé banky nenechají přihlásit se do elektronického bankovnictví, pokud se nacházíte v některých exotičtějších destinacích. Všechna tato omezení lze pomocí VPN snadno obejít.

Bezpečí především

I když se poslední dobou množí různé hackerské útoky, drtivou většinu úniků dat mají na svědomí sami uživatelé. Kromě slabých hesel, která lidé dobrovolně sdělují pochybným stránkám při registraci, bývá kamenem úrazu i přílišná důvěra ve veřejné wifi sítě, například v kavárnách či hotelech. V Evropě těžko narazíte na wifi, kterou její provozovatel záměrně zneužívá. Ne každý kavárník či hoteliér však umí svůj router správně zabezpečit. Využíváním VPN riziko úniku hesel a dalších citlivých informací výrazně snižujete.

Bezplatné i placené varianty

Velmi jednoduchou a bezplatnou VPN prakticky pro každého nabízí například internetový prohlížeč Opera. Není třeba instalovat žádné doplňky, stačí VPN povolit v nastavení a aktivovat během surfování. Tato varianta není příliš anonymní, ale skvěle poslouží pro ochranu citlivých údajů při používání nezabezpečených sítí.

U jiných prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefoxu, lze bezplatné i placené VPN stáhnout jako rozšíření či doplněk. Jejich správa je o něco obtížnější, ale stále ještě relativně jednoduchá. Nevýhodou je pak omezený počet virtuálních lokací, česká pak obvykle chybí. VPN je pak aktivní jen pro data přenášená prohlížečem.

Existují však také služby, které jsou schopny pomocí VPN přenášet všechna data, například e-maily odesílané skrze Outlook či jiný e-mailový klient. Takové služby bývají obvykle placené, řádově několika stokorunami měsíčně, a je třeba si nainstalovat příslušný software. Obvykle nabízejí velké množství zeměpisných lokací, na nichž se můžete virtuálně nacházet, české nevyjímaje, a řadu dalších nástrojů na ochranu soukromí i dat. Mezi špičkové VPN pro osobní využití patří NordVPN a ExpressVPN pro počítače, IPVanish pro mobilní telefony s Androidem a CyberGhost pro iPhone a Mac.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: Kevin PasterPexels/volně k užití