cloud gaming, hraní her na virtuálním počítači v cloudu

Změní cloud gaming svět počítačových her?

Služby z kategorie SaaS, kterými jsme se až doposud zaobírali, jsou zaměřeny primárně na segment B2B. Existují však také projekty cílící na koncového spotřebitele. Sem spadá například cloud gaming, který podle některých technologických optimistů změní svět počítačových her. Budeme opravu hrát na virtuálních počítačích hostovaných v cloudech? A jak to vypadá v praxi?

Ušetříte za hardware i údržbu

Touha vyvíjet stále dokonalejší a věrohodnější hry, nebo dokonce hry nabízející virtuální realitu, nutně vede ke zvyšujícím se nárokům na herní konzole, a zejména počítače. Pokud si chcete zahrát nejnovější herní tituly a užívat si je v plné parádě, tedy se všemi vizuálními efekty, budete potřebovat počítač s pořizovací cenou kolem 30 tisíc korun. Opravdu kvalitní herní mašiny pro profesionální hráče pak stojí i dvakrát tolik.

Navzdory obecnému přesvědčení neplatí, že každý hráč počítačových her se zároveň umí o svůj počítač postarat po stránce údržby, a hlavně správného nastavení ovladačů. Podobně jako u firemních řešení, při hraní her na virtuálním počítači v cloudu jsou požadavky na váš hardware, software i schopnost správy počítače. Hru také můžete hrát i na operačním systému, pro který není původně určena, což ocení zejména majitelé Macbooků či notebooků s některou z distribucí Linuxu.

Hodně muziky za málo peněz

Počítač nebo notebook, na kterém hrajete, by měl mít vysokorychlostní připojení k internetu a měl by být schopen přehrávat filmy ve vysokém rozlišení. Víc není třeba. Všechny nároky kladené na grafickou kartu či výpočetní výkon jsou delegovány na virtuální zařízení, na kterém je naistalována hra i veškeré potřebné ovladače k ní. Nejdražší položkou tak pro hráče bude pořizovací cena počítačových her. Je ovšem možné, že v blízké budoucnosti vzniknou i jakési virtuální půjčovny her, jejichž provoz cloud gaming mimo jiné umožňuje.

Cloud gamingové řešení GeForce NOW, jednu z prvních vlaštovek v této oblasti, nabízí výrobce grafických karet nVidia. GeForce NOW je dostupné i pro české hráče, navíc plně lokalizované do naší mateřštiny. Cloud gaming je zatím v plenkách, a to reflektuje i cenová politika. Pokud se zařadíte mezi takzvané early adopters, tedy rané uživatele nové technologie, můžete získat řadu benefitů, včetně velmi výhodného předplatného. Tento princip odměňování early adopters je ostatně ve světě SaaS velmi rozšířený.

Autorem článku je Tomáš Michálek