Alexa, Android, aplikace, Apple, Apple Music, chytrá domácnost, chytré hodinky, chytrý reproduktor, chytrý telefon, cloud, digitální technologie, Google Assistant, iPhone, Mac, Microsoft, mobilní aplikace, moderní technologie, online aplikace, platforma, Siri, Spotify, start up, start-up, startup, streamování hudby, technologický start up, virtuální asistent, virtuální asistentka, virtuální email, vzdálená úložiště

Siri od Apple v pomyslném závodě virtuálních asistentů ztrácí

virtuálními asistenty experimentovaly velké technologické firmy i start upy několik dekád, byť se první prototypy pochopitelně nedaly ovládat hlasem. S prvním komerčně využitelným produktem však přišel až Apple před deseti lety. Krátce předtím koupil kalifornský gigant firmu Siri Inc., která původně zamýšlela vyvinout samostatnou aplikaci nejen pro iPhone, ale také pro mobily s operačními systémy Android a Blackberry. Díky této akvizici lze dnes Siri používat výhradně na zařízeních Apple. Ale za to na všech, chytrými hodinkami počínaje a reproduktory HomePod konče. V porovnání s konkurencí však v poslední době Siri poněkud ztrácí.

Přišla o vtipné komentáře

I když si se Siri zatím česky nepopovídáte, její konverzační dovednosti v angličtině se dočkaly celé řady parodií. Siri si s vámi totiž dovedla celkem obstojně povídat a její reakce na otázky, s nimiž si pochopitelně nevěděla rady, byly vybroušené a pravidelně obměňované. Třeba pokud jste se jí zeptali na její názor na Microsoft, Steva Jobse nebo Donalda Trumpa, uměla se projevit. Dnes už jen suše poznamená, že vám nerozumí, případně že vám odpovědět neumí. Na požádání vám však stále ještě řekne slovní hříčku nebo ukolébavku.

Ale jistá autocenzura není jedinou slabou stránkou Siri. Na rozdíl od Google Assistant nebo Alexy je pevně spjatá s ekosystémem Apple, což má své výhody i nevýhody. V domácnostech s větším počtem Apple produktů je pochopitelně Siri pevná v kramflecích a schopná využívat a ovládat všechna zařízení i cloudové úložiště iCloud lépe než konkurenční asistenti. Na rozdíl od Alexy nepotřebuje ani chytrý reproduktor, stačí iPhone, MacBook nebo Mac. S produkty třetích stran si ale rozumí o poznání hůře. A produkty, které jsou kompatibilní s Apple HomeKit, přitom obvykle patří k těm dražším.

Siri je ovšem limitována také politikou Apple. Zatímco konkurence je kompatibilní s řadou služeb na streamování hudby včetně v Česku populární Spotify, Siri podporuje výhradně službu Apple Music, která nemusí vyhovovat každému. Nativně preferuje třeba Apple Maps a Apple TV, přestože jiné mapy a video on demand platformy už umí ovládat také. V posledních srovnáních pak zaostává i v rozpoznávání a chápání složitějších pokynů, s nimiž si Alexa i Google Assistant většinou poradí.

Siri a čeština

Na rozdíl od nich je však Siri tolerantnější, pokud jde o vaši chybnou výslovnost – na svého uživatele si umí lépe „zvyknout“. To se hodí zejména v situaci, kdy Siri coby nerodilý mluvčí používáte k diktování textových zpráv, e-mailu nebo upomínek. Ty ale nemohou být česky, na rozdíl od nativní aplikace Androidu na přepis mluveného slova si Siri s naší mateřštinou neporadí. Tedy zatím, podle kuloárních informací už Apple na české lokalizaci pracuje. Půjde-li vše podle plánu, mohla by Siri promluvit česky už příští rok.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: Tyler LastovichPexels/volně k užití