Amazon, automatické zpracovávání dat, Česká republika, český start up, cizí jazyky, data, digitální služby, digitální technologie, digitální učení, efektivita, internet věcí, it firmy, moderní technologie, oficiální komunikace, online služby, platforma, počítačová gramotnost, podnikání na internetu, programování, projektové řízení, řízení projektů, simulace, software as a service, software budoucnosti, software jako služba, technologický start up, učení jazyků online, ukládání dat, umělá inteligence, virtuální ekonomika, virtuální firma, virtuální počítač, virtuální služba, virtuální služby, výuka jazyků online, vývoj software

Kdo učí umělou inteligenci? Můžete to být i vy

Dokonalou umělou inteligenci lidstvo doposud nevytvořilo. Existují však úzce specializované programy, které jsou schopné strojového učení, tedy sebezdokonalování. V praxi to vypadá tak, že tyto programy prochází nepřeberné množství simulací, v nichž využívají různá řešení podobných problémů. Na konci každé takové simulace počítač vyhodnotí, jak úspěšně si vedl. Efektivní postupy si program „zapamatuje“, ty neefektivní nebude využívat.

Takovou metodou se před lety počítače naučily porážet lidské šachové velmistry. Z dnešního hlediska přitom šlo o velmi jednoduchý software, který ovládl jen pohyb jednotlivých figur po šachovnici a relativně malý (alespoň z hlediska počítače) počet možných scénářů. Stejným způsobem se dnes učí překládat automatické překladače od Google nebo DeepL, analyzátory obsahu, internetové vyhledávače a další běžně využívané nástroje.


Přečtěte si také:


Mechanický Turek a ti druzí

Ale ani počítače se nemohou učit zcela autonomně. Tým programátorů musí nejprve vytyčit pravidla. K hraní šachu k tomu stačí několik hodin, u komplexního software jde o měsíce i roky práce. A pak je nutné počítač „nakrmit“ těmi správnými daty. Jedná se o mravenčí práci, kterou dnes technologické firmy delegují na desítky tisíc lidí z celého světa. Už v roce 2005 s tímto principem přišel Amazon, když spustil svou platformu Mechanical Turk, tedy Mechanický Turek. Nejde přitom o nejapný fórek, ale o odkaz na falešný šachový automat z 18. století, ve kterém byl ve skutečnosti ukrytý živý šachista.

Na rozdíl od svého jmenovce není Turek od Amazonu, potažmo další platformy, jako jsou Taskrabbit, Thumbtack nebo DesignCrowd, podvrh. Všechny tyto služby fungují jako prostředník mezi technologickými firmami vyvíjejícími více či méně autonomní software a digitálními nomády a dalšími lidmi, kteří si chtějí na internetu přivydělat. Ti pak vykonávají pro člověka jednoduché úkoly, jako je přepis mluveného slova do textu, popisování obrázků, hledání logických shod a podobně. Jejich postup pak daný software pozoruje a opakuje.

Perfektní angličtina nutností, čeština bonusem

Podobná práce je pochopitelně honorovaná, platí se za každý úspěšně splněný úkol. Obvykle nejde o žádné závratné částky, alespoň pokud se nedostanete k projektu, který vám opravdu sedne. Bez perfektní angličtiny se přitom neobejdete – vývojáři z pochopitelných důvodů nechtějí k „výuce“ umělé inteligence pustit někoho, kdo bude používat nesmyslné obraty a dělat hrubky. Kromě toho jde až na výjimky o oficiální jazyk všech projektů, v němž jsou psány pokyny a dokumentace. Někdy však najdou zajímavě honorované uplatnění i Češi – obvykle na projektech, v nichž se programy učí i česky. Ze znalosti češtiny se pak pochopitelně stane zajímavě finančně ohodnocená kvalifikace.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Náhledový obrázek: Petrit NikolliPexels/volně k užití