Microsoft Azure: Virtuální nebesa za rozumné peníze

Software, cloudové řešení, náklady, peníze, úspory

Microsoft sice nemá pověst firmy, která by vynikala cenově dostupnými řešeními, ale to se týká hlavně řešení pro koncové uživatele. Pokud jde o firemní řešení, softwarový gigant si sice uvědomuje, že mu v mnoha ohledech ujel vlak, služba Microsoft Azure však patří k tomu nejzajímavějšímu, co je aktuálně na internetu veřejně k dispozici. Boduje zejména komplexností. A také faktem, že Microsoft v rámci Azure nabízí i linuxové servery.

Když to s digitalizací myslíte vážně

Azure umožňuje velkým i malým firmám přejít prakticky kompletně do virtuálního prostředí. Na dálku svede Microsoft provozovat nejen databáze a servery, ale také jednotlivé počítače včetně veškerého software třetích stran. To je velký benefit v případě, že své zaměstnance, kteří v práci využívají výkonnější stolní počítače, přesouváte na home office. K využívání stejně výkonného, nebo dokonce ještě výkonnějšího počítače pak stačí jakýkoli notebook s dostatečně rychlým a stabilním připojením k internetu. Podobně můžete řešit i vybavení pro nově přijaté zaměstnance.

Microsoft Azure pak patří k cenově nejdostupnějším řešením pro komplexní internet věcí a provoz umělé inteligence, tedy software, který je schopen se učit a vybírat optimální řešení z nepřeberného množství alternativ. Tyto služby donedávna využívaly pouze nadnárodní korporace, díky škálovatelným cloudovým řešením jako je právě Azure, jsou však k dispozici i středně velkým firmám, které chtějí pracovat s velkými daty.

Má to i své nevýhody

Dokonalá řešení bohužel neexistují. A také služba Azure má své mouchy. Její administrace je podobně složitá a neintuitivní jako u jiných virtuálních řešení od Microsoftu. Nepříjemným vedlejším nákladem pro firmu, která se pro využívání Azure rozhodne, je proto buďto důkladné proškolení vlastních systémových administrátorů, což je investice v řádech desítek tisíc korun, nebo využívání externích konzultantů a správců sítě.

Řadě firem pak nemusí vyhovovat způsob, jakým Microsoft službu účtuje – Azure si předplácíte dokupováním kreditu. Ten ubývá podle toho, jak náročné služby využíváte, a také podle zátěže pro cloud. Vzhledem k charakteru poskytovaných služeb dává tenhle model smysl, ale zejména v prvních měsících využívání Azure může být těžké odhadnout, kolik kreditu je třeba předplácet.

Autorem článku je Tomáš Michálek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *