Software, cloudové řešení, náklady, peníze, úspory

Microsoft Azure: Virtuální nebesa za rozumné peníze

Microsoft sice nemá pověst firmy, která by vynikala cenově dostupnými řešeními, ale to se týká hlavně řešení pro koncové uživatele. Pokud jde o firemní řešení, softwarový gigant si sice uvědomuje, že mu v mnoha ohledech ujel vlak, služba Microsoft Azure však patří k tomu nejzajímavějšímu, co je aktuálně na internetu veřejně k dispozici. Boduje zejména komplexností. A také faktem, že Microsoft v rámci Azure nabízí i linuxové servery.

Když to s digitalizací myslíte vážně

Azure umožňuje velkým i malým firmám přejít prakticky kompletně do virtuálního prostředí. Na dálku svede Microsoft provozovat nejen databáze a servery, ale také jednotlivé počítače včetně veškerého software třetích stran. To je velký benefit v případě, že své zaměstnance, kteří v práci využívají výkonnější stolní počítače, přesouváte na home office. K využívání stejně výkonného, nebo dokonce ještě výkonnějšího počítače pak stačí jakýkoli notebook s dostatečně rychlým a stabilním připojením k internetu. Podobně můžete řešit i vybavení pro nově přijaté zaměstnance.

Microsoft Azure pak patří k cenově nejdostupnějším řešením pro komplexní internet věcí a provoz umělé inteligence, tedy software, který je schopen se učit a vybírat optimální řešení z nepřeberného množství alternativ. Tyto služby donedávna využívaly pouze nadnárodní korporace, díky škálovatelným cloudovým řešením jako je právě Azure, jsou však k dispozici i středně velkým firmám, které chtějí pracovat s velkými daty.

Má to i své nevýhody

Dokonalá řešení bohužel neexistují. A také služba Azure má své mouchy. Její administrace je podobně složitá a neintuitivní jako u jiných virtuálních řešení od Microsoftu. Nepříjemným vedlejším nákladem pro firmu, která se pro využívání Azure rozhodne, je proto buďto důkladné proškolení vlastních systémových administrátorů, což je investice v řádech desítek tisíc korun, nebo využívání externích konzultantů a správců sítě.

Řadě firem pak nemusí vyhovovat způsob, jakým Microsoft službu účtuje – Azure si předplácíte dokupováním kreditu. Ten ubývá podle toho, jak náročné služby využíváte, a také podle zátěže pro cloud. Vzhledem k charakteru poskytovaných služeb dává tenhle model smysl, ale zejména v prvních měsících využívání Azure může být těžké odhadnout, kolik kreditu je třeba předplácet.

Autorem článku je Tomáš Michálek