Každá krize s sebou přináší příležitosti pro firmy i jednotlivce. Nejinak je tomu i s ekonomicko-společenskou krizí, kterou přinesla současná pandemie. Ukazuje se, že automatizace a digitální služby mohou přinést řešení i do oblastí jako je například česká státní správa. A proto je právě v oboru digitálních technologií obrovský potenciál. Pokud máte pocit, že se pod vámi ve stávajícím zaměstnání kýve židle, nebo jen hledáte nové profesní výzvy, zvažte možnost naučit se programovat online.
Naučte se programovat na internetu
Skvělým programátorem se během pár měsíců rozhodně nestanete, ani kdybyste absolvovali sebeintenzivnější kurz. Můžete si však osvojit dostatek znalostí na to, aby vás některá z firem zaměstnala na juniorskou pozici. Nálepku „junior“ neberte moc vážně, i začínající programátor musí něco umět. A hlavně musí ukázat, že mu to myslí tím správným způsobem. Za takovou kombinaci znalostí a dovedností jsou firmy ochotné zaplatit více, než kolik je běžné u jiných profesí.
Přestože úřady práce už nabízejí rekvalifikační kurzy zaměřené na počítačovou gramotnost a IT dovednosti, k osvojení si základů programování zdaleka nestačí. Na internetu je však řada skvělých tutoriálů i online kurzů, které vám poslouží. Některé jsou bezplatné, u těch však zpravidla chybí jakákoli zpětná vazba na vámi napsaný kód. Ty opravdu kvalitní a aktualizované jsou navíc jen v angličtině. Patří mezi ně například Codeacademy.
Online kurzy programování v Česku
Ale zajímavé projekty existují i na českém internetu. Patří mezi ně například nezisková organizace Czechitas, která se zaměřuje zejména na vzdělávání žen a dětí v oblasti IT, ale i programování. Komerčních alternativ je pak celá řada. Liší se nejen cenou, ale hlavně formátem výuky. Obecně platí, že lepší než videokurzy jsou dražší kurzy se živým lektorem, který se vám může opravdu věnovat.
Autorem článku je Tomáš Michálek