Alexa, Amazon, Android, Apple, Apple Music, Česká republika, chytrá domácnost, chytrý reproduktor, chytrý telefon, Google, Google Assistant, iOS, mobilní aplikace, operační systém, překladač, Siri, smartphone, virtuální asistent, virtuální asistentka, vyhledávač

Google Assistant umí být užitečný i offline

Přestože Siri má nejvíce skalních fanoušků a Alexa se stala zejména ve Spojených státech synonymem pro domácího virtuálního asistenta, Google Assistant obě své konkurentky v mnoha srovnáních zaslouženě poráží. A to přesto, že nedostal do vínku žádné jméno. Oslovujete ho prostě „Hey Google!“ nebo „OK Google!“, tedy pokud s ním mluvíte anglicky. Češtině stejně jako ostatní asistenti zatím nerozumí, byť na rozdíl od nich svede mluvenou češtinu víceméně přesně přepsat na text.

S Googlem v zádech

Hlavní devízou Assistanta je pochopitelně firma, která za ním stojí. Google provozuje bezesporu nejlepší internetový vyhledávač na trhu, nabízí skvělý automatický překladač nebo nejpoužívanější operační systém pro mobilní telefony na světě. Android ale kromě telefonů využívá i spousta další elektroniky chytrými televizemi počínaje přes lednice a bezpečnostní kamery až po speciální dioptrické brýle. A ty všechny svede Assistant ovládat. V tomto ohledu válcuje Alexu od Amazonu, která je ale pro změnu lepší nákupní pomocník.

Kromě toho je Assistant o poznání přívětivější a variabilnější než Siri. Rozumí si totiž i s přístroji, které používají iOS z dílny Apple. A také se službami, jako je Apple Music. A protože je Android postaven na otevřeném protokolu, je další vybavení chytré domácnosti s Assistantem levnější a dostupnější než u konkurenčních řešení. Základem takové domácnosti by měl být chytrý reproduktor Google Nest, který má navíc i integrovaný dotykový displej.

Spolehlivý pracant bez osobnosti

Hlavním důvodem, proč Google Assistant zatím neopanoval chytré domácnosti, je pravděpodobně nedostatek osobitosti. Nebo, chcete-li, osobnosti. Z funkčního hlediska se svým konkurentům minimálně vyrovná a pro majitele mobilních telefonů s Androidem by tak měl být první volbou, přesto ztrácí. Do karet mu hraje jen skutečnost, že oproti Alexe mluví více jazyky, třeba polsky nebo vietnamsky.

Náhledový obrázek: Andres UrenaPexels/volně k užití