Máte rádi umění? A kdy jste naposledy byli naposledy v galerii nebo na nějaké výstavě? V těchto dobách, kdy je všechno zavřené, je to těžší. Ovšem ne nemožné. Dnes vás vezmeme na prohlídku některých českých expozic přímo z pohodlí vašeho obýváku. Podívejte se, jaké virtuální expozice můžete navštívit online.
Pro váš rychlý přehled
Národní galerie, Praha
Po Národní galerii se můžete projít online a prohlédnout si výstavu Umění dlouhého století. Je zde k vidění více než 450 maleb a soch vzniklých v letech 1796–1918, které jsou rozděleny do třech kapitol – Člověk, Svět a Ideje. Online prohlídku naleznete v dolní části webu.
Galerie Villa Pellé, Praha
V Praze ještě chvíli zůstaneme a podíváme se na galerii s názvem Villa Pellé. Ta nabízí k prohlédnutí například videa z virtuální vernisáže výstavy nejen pro nejmenší, Muzeum Lichožroutů, postaviček z české pohádky. Mimo to si můžete prohlédnout virtuální 360° výstavu Star dust.
Muzeum hlavního města Prahy
V pražském muzeu si můžete virtuálně prohlédnout objekty, výstavy nebo expozice. Z výstav můžete navštívit například Od nitě ke košili, o textilu a módě starověkých Pražanů, Listopad 1989 v pražských ulicích nebo Konzervovaná minulost, která vás seznámí s moderními postupy konzervování keramiky, kovu, papíru nebo textilu.
Muzeum umění, Olomouc
V olomouckém muzeu se můžete seznámit s výstavou Století relativity. Ta představuje důležitá díla umění 20. století, které je často názorově a stylově protikladné. K prohlédnutí je také výstava Fotoblok, střední Evropa ve fotografických knihách.
Galerie výtvarného umění, Ostrava
Na webu ostravské galerie najdete k nahlédnutí 12 virtuálních expozic. Mrkněte například na výstavu Dělník je smrtelný, práce je živá nebo Planeta, která neexistovala, případně expozici o ekologické problematice s názvem Konec světa?.
Národní muzeum, Praha
Širokou nabídku virtuálních výstav nabízí na svém webu Národní muzeum. Stojí za to si prohlédnout výstavu o návratu rysů a vlků do české přírody s názvem Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Mohl by vás zaujmout také Příběh plejtváka Myšoka neboli cesta největšího a slavného exponátu od břehů Severního moře až do současné Prahy. Nebo online navštivte expozici Korona v muzeu! představující zpola zapomenutou světici svatou Koronu, která se díky nové nákaze stala opět populární.
Autorkou článku je Karolína Petrželová