5G sítě, automatické zpracovávání dat, Česká republika, cloud, cloudová řešení, CRM systém, data, digitální služby, digitální technologie, efektivita, hardware, internet věcí, it firmy, latence, MEC, Mobile Edge Computing, moderní technologie, Multi-access Edge Computing, práce, programování, software as a service, software budoucnosti, software jako služba, ukládání dat, virtuální nástroje, virtuální práce, virtuální úložiště dat, vývoj software, Wi-Fi, zálohování dat

Virtuální operační systémy nejsou jen pro technologické nadšence

Přestože je dnes k dispozici více než tucet operačních systémů pro stolní počítače i notebooky, většina českých uživatelů je stále věrná Windows. Nejrozšířenější operační systém na trhu má sice své výhody, ale i své mouchy. Ty se týkají zejména bezpečnosti. Roste proto počet těch, kteří mají nainstalovaný i druhý operační systém, zpravidla Linux, který využívají k vybraným úkonům, jako je správa investičního portfolia.

Emulátor vytvoří počítač v počítači

Druhý operační systém však není nutné instalovat (a čelit tak řadě technických nepříjemností, které mohou nastat). Dnešní počítače jsou natolik výkonné, že zvládnou spustit další operační systém pouze virtuálně v takzvaném emulátoru. Ten zjednodušeně řečeno vytvoří počítač v počítači. Nebo třeba mobilní telefon, respektive operační systém mobilního telefonu. Právě mobilní Android přitom bývá nejčastěji emulovaným operačním systémem. Díky tomu pak můžete v počítači používat mobilní aplikace, které byste si jinak nespustili.

Uživatelé Macbooků pak velmi často emulují Windows, aby mohli spustit programy, které nejsou pro jejich operační systém optimalizované, případně dostupné. Tomu ale učinil Apple tak trochu nedopatřením přítrž, když poslal do světa zařízení s vlastním procesorem M1. Ten má jinou architekturu než běžné procesory, a tak virtuální Windows a spouštění těchto programů nepodporuje.

Virtuální operační systém poslední záchrany

Asi každý uživatel počítače se dostal do situace, kdy se jeho přístroj prostě odmítl zapnout. To ale ještě zdaleka neznamená, že přijdete o všechna nezálohovaná data. Pokud ke kolapsu nedošlo kvůli poškozenému pevnému disku ani nefunkčnímu zdroji, je velmi pravděpodobné, že se ke všem souborům dostanete, spustíte-li operační systém z USB klíčenky.

I když dnes už můžete z USB disku spouštět i Windows, nejsnazší a nejlevnější variantou je vytvořit si klíčenku poslední záchranyLinuxem, například s distribucí Ubuntu. Tento operační systém jednoduše stáhnete a ve správném formátu jej uložíte na USB disk. Klíčenku pak vložíte před zapnutím počítače do USB portu, a přestože nainstalovaný operační systém se nenačte, ten z USB disku ano.

Náhledový obrázek: Umnat Seebuaphan’s Images/volně k užití