aplikace, automatické zpracovávání dat, automatizace, CCS karta, chytrý telefon, efektivita, fotovoltaika virtuální baterie, mobilní aplikace, moderní technologie, online aplikace, parkovací automat, parkování, smartphone, virtuální debetní karta, virtuální kreditní karta, virtuální parkovací hodiny, virtuální platební karta

Parkování vám už dnes usnadní virtuální parkovací hodiny

Parkování v českých městech není jen tak. Žádné z nich pochopitelně není připravené na to, že auto má téměř každý dospělý Čech – v celé České republice je totiž registrováno bezmála sedm milionů osobních vozidel. Řada z nich je formálně v majetku firem, ale zaměstnanci je často využívají pro osobní účely. Taková armáda aut potřebuje odpovídající množství parkovacích míst. A těch se, zejména v centru Prahy a dalších velkých měst, nedostává.

A tak je parkování regulováno. Prioritu pochopitelně mají rezidenti a firmy se sídlem v daném městě či městské části. Všichni ostatní musí využívat veřejná parkoviště nebo zóny placeného stání. Což s sebou přináší řadu komplikací pro město i pro řidiče. Ještě donedávna jste přitom museli po kapsách nosit dostatek drobných na parkovací lístky. Až před několika lety přešla všechna velká česká města na parkovací automaty, které přijímají také platební karty.

Od automatů k mobilním aplikacím

Ale i parkovací automaty jako takové už jsou dnes přežitkem. Náklady na pořízení takového automatu se šplhají i do řádů stovek tisíc korun. Záleží hlavně na tom, jaké požadavky má dané město, kolik automatů odebere a zda radní trvají na tom, aby měl automat vlastní solární panel pro dobíjení elektřiny. Efektivitu takového panelu ponechme stranou. Automaty je navíc třeba servisovat, vybírat vybrané peníze a doplňovat papír a toner. Ani na tyto náklady není radno zapomínat, v čase totiž většinou rostou.

Logickým krokem je nahrazení automatů mobilní aplikací. Náklady na její vývoj obvykle nepřevýší cenu několika parkovacích automatů. A provoz takové aplikace městskou kasu také nijak výrazně nezatíží. Virtuální parkovací automaty nebo hodiny tak přináší hlavně transakční náklady – platební brány totiž zpravidla zpoplatňují každou transakci. I to je důvod, proč donedávna parkovací automaty neakceptovaly platby kartou. Bezhotovostní převod vybraných prostředků je ale mnohem výhodnější než hotovostní vklad na městské konto.

Víc než jen parkovací hodiny

Mobilní aplikace je kromě toho opravdu užitečná i pro motoristy. Pokud ji používá dostatek řidičů, má skvělý přehled o volných parkovacích místech v jednotlivých zónách a umí vybrat tu, která je nejblíže, nebo která umožňuje parkovat dostatečně dlouho. Aplikaci většiny českých měst dnes dokonce můžete spárovat s CCS kartou, pokud jezdíte služebním vozem, což oceníte nejen vy, ale i váš zaměstnavatel. Odpadá také nutnost najít nejbližší parkovací automat.

Náhledový obrázek: rattanakun/volně k užití