aplikace, chytrá domácnost, digitální služby, dodavatelé energií, eon virtuální baterie, fotovoltaika virtuální baterie, integrace, internet věcí, mobilní aplikace, online aplikace, online komunikace, online služby, software jako služba, virtuální baterie, virtuální baterie čez, virtuální bydlení, virtuální ekonomika, virtuální elektrárna, virtuální obchod, virtuální služba, virtuální služby, yello virtuální baterie

Virtuální baterie vás může ochránit před růstem cen energií

Ceny elektřiny, plynu i ropy v posledních měsících výrazně poskočily. A výhled na další období také není veselý. Lidé, kteří se rozhodli investovat do energeticky úsporného bydlení či do vlastních zdrojů energií, tak výrazně ušetří, zatímco ostatní budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. „Domácí“ výroba energií má ale i své stinné stránky. Elektřinu většinou produkujete v době, kdy ji nespotřebováváte. A to bez ohledu na to, zda máte na střeše solární panely, nebo třeba turbínu na blízkém potoce.

Majitelé starších solárních elektráren přitom nemívají připojenou vlastní baterii a donedávna tak byli odkázáni na prodej elektřiny zpět do sítě. To ale bývá zpravidla velmi nevýhodné – dodavatelé vykupují energii podstatně levněji, než za kolik ji prodávají. Výkupní cena navíc zohledňuje skutečnost, že jde o malý objem s velkými výkyvy, což zatěžuje přenosovou soustavu. Novější domácí solární elektrárny už proto mají integrované akumulátory, které se nabíjejí a vybíjejí tak, jak je třeba.

Virtuální baterie namísto té fyzické

Ani takové řešení však není pro řadu domácností optimální. Stejně jako jakákoli jiná baterie, i tyto akumulátory časem degradují. V závislosti na provozních podmínkách a typu se jejich životnost odhaduje na dva roky až pět let. V jejich neprospěch hrají také relativně vysoké pořizovací náklady, případně náklady servisní.

Díky rozmachu solárních panelů pro rodinné i bytové domy a různým projektům na podporu ekologické výroby elektřiny se však na českém trhu před několika lety objevila služba, kterou dnes nabízí většina dodavatelů energií. Protože má suplovat fyzické akumulátory, vžil se pro ni název virtuální baterie.

Výrobu a spotřebu elektřiny sledujete online

Virtuální baterie v praxi funguje tak, že během špičky „posíláte“ elektřinu do rozvodové sítě, ale neprodáváte ji. Namísto toho se „nabíjí“ vaše virtuální baterie, což většinou můžete sledovat v mobilní aplikaci nebo na stránkách dodavatele. Když pak večer naopak elektřinu potřebujete, virtuální baterii „vybíjíte“. Na konci měsíce či jiného zúčtovacího období pak zaplatíte jen rozdíl mezi vyrobenou a spotřebovanou elektřinou.

Virtuální baterie pochopitelně nemusí být výhodná pro každého. Vždy navíc záleží na podmínkách konkrétního dodavatele elektřiny. U fotovoltaických elektráren na střeše domů se však většinou vyplatí více než jiná běžně dostupná řešení.

Náhledový obrázek: tapanakorn/volně k užití