aplikace, cestování, chytrá domácnost, chytré hodinky, chytrý telefon, data, digitální technologie, hackerské útoky, mobilní aplikace, moderní technologie, online aplikace, smartphone, únik dat, virtuální mobilní operátoři, virtuální operátoři, virtuální operátoři seznam, virtuální paměť, virtuální sim karta, virtuální zařízení

SIM karty: Virtuální nejspíš brzy vytlačí ty plastové

SIM karty se během let zmenšovaly a zmenšovaly, až zmizely úplně. Tedy zdánlivě. Nové telefony už nepotřebují žádnou plastovou kartičku, mají totiž zabudovaný mikročip, který klasickou SIM kartu hravě nahradí. Při běžném používání přitom nepoznáte rozdíl. K čemu je taková virtuální SIM karta dobrá a jaké jsou naopak její nevýhody?

Stejně jako klasické SIM karty, i ty virtuální vám čeští mobilní operátoři vystaví zdarma, máte-li paušál, případně za drobný poplatek, pokud využíváte předplacenou kartu. Ale zatím to bohužel nejde čistě online, budete se muset zastavit v některé autorizované prodejně operátora, případně vám obálku s instrukcemi a kódy doručí kurýr.

Výhody

Výhod virtuálních SIM karet je podle výrobců mobilních zařízení více. V prvé řadě odpadá nutnost instalovat do telefonu, ale třeba i hodinek nebo tabletu slot na malý kousek plastu. Právě sloty na paměťové karty a SIMky jsou přitom jedním z nejzranitelnějších míst moderní elektroniky – pokud do voděodolného telefonu zateče, často to bývá právě vinou netěsnícího slotu.

Jak už jsme naznačili v předchozím odstavci, virtuální SIM kartu budete moci využívat pro různá zařízení. A dokonce současně, což je jeden z hlavních důvodů, proč tyto karty pronikají na trh. Kromě chytrých doplňků, laptopů a tabletů se možná objeví i v domácích spotřebičích, které s nimi budou moci autonomně nakupovat – například pračka si sama objedná docházející aviváž.

Mezi další často zmiňované přínosy virtuálních karet patří skutečnost, že spotřebitel bude moci snáze měnit operátora, případně si při cestování jednoduše nahraje do telefonu místní kartu, aby měl levná data. Rodiče pak budou moci lépe kontrolovat, jak jejich děti zachází se svými telefony. V jednom telefonu pak bude možné používat i více než dvě SIM karty.

Nevýhody

Hlavní nevýhodou virtuálních SIM karet je ovšem nižší bezpečnost. Ne že by se jejich zabezpečení od těch fyzických nějak lišilo, ale jsou pochopitelně zranitelné v případě, že jejich majitel přijde o kontrolu nad účtem, přes který kartu spravuje. A uživatel je, stejně jako v jiných případech, nejzranitelnějším bodem zabezpečení. Odborníci předpokládají, že s rozšířením virtuálních SIM karet skokově naroste počet phishingových útoků na jejich majitele.

I přesto lze očekávat, že se do deseti let klasické plastové SIM karty pravděpodobně přestanou nabízet.

Náhledový obrázek: PublicDomainPicturesPixabay/volně k užití