Přeregulované bankovnictví stagnuje, a tak mu vítr z plachet berou kryptoměny a různé FinTech startupy, které se většinou dovedou legislativním zásahům vyhýbat dost dlouho na to, aby se mohly ve velkém prosadit, nebo zaniknout. Stojaté vody českého internetu těmto startupům až tak nepřejí, protože náš trh je relativně malý, a tedy nepříliš zajímavý. I u nás však vzniklo několik projektů s potenciálem expandovat do zahraničí. Dnes se podíváme na služby, které jsou zajímavou alternativou ke spotřebitelským úvěrům či kreditním kartám.
Nebankovní půjčka není jen lichva
Když dojde na nebankovní půjčky, případně nebankovní spotřebitelské úvěry, pravděpodobně si představíte pochybnou firmu nabízející třicetidenní půjčku s roční úrokovou sazbou v řádu stovek, nebo dokonce tisíců procent. Většinou tomu tak je, ale existují i světlé výjimky. Třeba Twisto existuje už osm let a pokud jej budete používat s rozumem, nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Od roku 2018 je pak Twisto i v Polsku.
Model, který od Twista nedávno okopírovaly služby MallPay, spadající do portfolia internetového obchodního domu Mall.cz, a čerstvě i Equa bank pod názvem PlatímPak, funguje podobně jako kreditní karta. Všechny tři služby nabízejí, že za vás „zaplatí“ nákup na internetu. Vy jej pak bez navýšení uhradíte až poté, co zboží skutečně přijmete a rozhodnete se nevrátit ho. Po případném doplnění dalších informací můžete využít i nákupu na splátky.
Pokud se s platbou zpozdíte, penále či úroky jsou podobně vysoké jako u kreditních karet. Poplatky ale nejsou hlavním zdrojem příjmů těchto služeb. Firmy totiž nabízejí virtuální platební karty, a stejně jako jiní vydavatelé karet, i ony dostávají desátek z realizovaných plateb. Většinou mají také nasmlouvanou provizi od obchodníků, kteří platbu jejich prostřednictvím přijímají, tedy z affiliate marketingu.