České knihovny už nabízejí také eknihy

Tištěné knihy mohou být krásné, mohou vás zaujmout bohatými ilustracemi, nápaditým provedením, nebo jen tím, jak voní novotou, když je poprvé otevřete. Mají však i své nevýhody. Nejen vášniví čtenáři tak stále častěji sahají po knihách elektronických. Ty totiž můžete mít po ruce kdykoli a kdekoli, stačí vám k tomu notebook či mobilní telefon, i když vhodnější je čtečka knih.

Desetitisíce elektronických knih téměř bezplatně

Čtete-li hodně, čtečka knih se vám vyplatí také finančně. Její pořizovací náklady zhruba odpovídají ceně deseti nových knížek. A cena elektronických knih je v porovnání s těmi tištěnými asi o čtvrtinu až polovinu výhodnější. Ale eknihy není vždy třeba kupovat. Desetitisíce z nich jsou volně dostupné na internetu. Obvykle jde o ty, kterým již vypršela autorská práva, tedy zjednodušeně řečeno o tituly, jejichž autoři jsou slovy klasika „bezpečně mrtví“ už více než 70 let. Asi nepřekvapí, že výběr takových knih v angličtině či jiných světových jazycích je o poznání bohatší než u knih českých.

Ale (téměř) bezplatně stáhnout si můžete i knihy zbrusu nové. Navíc zcela legálně. Stačí mít čtenářskou kartu některé z českých knihoven, které takovou službu umožňují. Touto formou virtuální knihovny neboli eknihovny je dnes dostupná především odborná literatura prostřednictvím institucí, jako jsou Národní knihovna České republiky, Digitální knihovna Akademie věd ČR nebo Národní technická knihovna. Ale kupříkladu Městská knihovna v Praze umožňuje i digitální výpůjčky poezie a prózy. Další regionální a městské knihovny se postupně přidávají.

Digitalizované vzácné tisky a manuskripty

Perličkou pro opravdové nadšence jsou pak programy Kramerius 5 a Manuscriptorium. První je ryze český, druhý mezinárodní a za oběma stojí Národní knihovna. Jde o kompletní digitalizaci vzácných tisků i manuskriptů tak, aby byly snadno dostupné badatelům po celém světě. Na rozdíl od klasických elektronických knih pochopitelně nejsou primárně určeny pro čtečky, ale pro zobrazení v počítači nebo tabletu. Stáhnout si je však po registraci a schválení účtu může každý.

Náhledový obrázek: geralt, Pixabay/volně k užití