fotografování online kurzy, focení, fotoaparát, foťák, mobil

Jak se naučit fotit online

Focení rovná se zachycování vzpomínek. V dnešní době, kdy už je foťák součástí každého mobilu, to platí dvojnásob. Fotky nás pronásledují všude. Na sociálních sítích všichni ukazují krásné střípky z jejich životů, v obývacích pokojích máme zarámované fotky rodinky, když přijedeme z dovolené, ukazujeme blízkým spousty fotek. Jak ale udělat, aby fotky stály za to?

Z mobilu jako profík

Dnešní mobily už umí pracovat s hloubkou ostrosti – tedy rozmazávat pozadí, umí dělat širokoúhlé fotky, umí lépe fotit ve tmě. Oproti klasickému focení foťákem za nás mobil vyřeší spoustu nastavování, ale ani to samo o sobě není záruka dobré fotky. Co takhle kompozice? Říká vám to něco? Ve focení mobilem se můžete zlepšit pomocí online kurzů například na portálu ifotografování.cz. Můžete si vybrat z různých kurzů pro foťáky i mobily. V nabídce mají například kurz Focení iPhonem: nejlepší fotokouzla nebo Jak skvěle fotit jídlo mobilem. Kurzy stojí od 999 Kč. Ušetřit můžete, pokud si pořídíte kombinaci kurzů jako balíček.

Klasika se zrcadlovkou

Koupit si profesionální foťák ale také není samo o sobě výhra a rozhodně vám nezaručí dobrou fotku. Jak se naučit základy a nastavit hodnoty tak, aby výsledná fotka vypadala dobře? Základem je naučit se, co znamenají základní hodnoty jako clona, čas závěrky a ISO a pochopit, jak fungují. Základy můžete vyčíst z článku Začněte s fotografováním ještě dnes! Aneb základní tipy, jak fotit od portálu Milujeme fotografii. Pokud to myslíte opravdu vážně, navštivte kurz základů fotografování od Online školy Martina Krejčího. Rozsáhlý kurz i se samostatnými cvičeními v terénu na 3-6 měsíců vás vyjde na 4 200 Kč. Pro milovníky Canonu jsou určeny online kurzy z Akademie focení, mnohé jsou zdarma k nákupu Canon foťáku a ostatní stojí pár korun.

Aplikace na úpravu fotek

Já osobně jako fotograf používám na postprodukci fotek programy od Adobe – Photoshop a Lightroom. Adobe má balíček Creative cloud za 12,09 €/měsíc. Pro milovníky focení mobilem existuje verze Photoshop Express. Více se můžete dozvědět v kurzu 10 nejlepších aplikací pro fotografování iPhonem. Pro mobilní zařízení lze využít taky populární aplikace VSCO nebo Pixlr.

Autorkou článku je Karolína Petrželová