3D prohlídky, aplikace, chytrý telefon, digitální agentura, digitální služby, digitální technologie, focení mobilem, interiérový designér, mobilní aplikace, moderní technologie, online aplikace, smartphone, virtuální design, virtuální helma, virtuální interiérový design, virtuální prostor, virtuální realita, vizualizace, vizuální efekty

Virtuální interiérový design pomůže s vybavením bytu

Virtuální interiérový design není žádná velká novinka, první vlaštovky se objevily už v devadesátých letech, byť vypadaly z dnešního pohledu komicky. Během poslední dekády se postupně přesunul z počítačů do tabletů i chytrých telefonů. Dnes už jej nabízejí nejen velcí prodejci nábytku a stavebnin, ale i nezávislá designová studia. Oč přesně jde? O věrnou prostorovou vizualizaci nových prvků interiéru v reálných podmínkách. Téhle kostrbaté definice se nelekejte, ještě jednou si na ni posvítíme na konci článku.

Digitalizovaný pokoj

Podobně jako mnoho jiných digitálních řešení, také virtuální design zažil během protiepidemických opatření boom. Lidé si díky aplikacím, jako jsou Planner 5D, Ikea Home Planner Tools, Homestyler, či řada jiných, mohli snadno vyzkoušet, jak se bude nový doplněk, pohovka, nebo třeba šatní skříň hodit k jejich stávajícímu vybavení domácnosti.

Většinou stačí podle pokynů aplikace nafotit pokoj z různých úhlů a doplnit rozměry. Využíváte-li aplikaci prodejce daného kusu nábytku, do digitalizovaného pokoje jej jednoduše vložíte. Pokud prodejce podobnou aplikaci nenabízí, nezbyde vám, než stáhnout kvalitní obrázky doplňku a zadat jeho parametry, aby mohl být správně zobrazen. Výsledky bývají působivé, zejména pokud si dáte tu práci vyladit jemné detaily.

Kompletní virtuální realita

Ale pokrok jde kupředu mílovými kroky, a tak je dnes k dispozici i opravdu věrná prostorová vizualizace v opravdu věrných podmínkách. Na ni pravděpodobně sami nestačíte – na míru vám ji připraví profesionálové z designového studia. Nově vybavený pokoj, nebo častěji celý byt nebo dům, si pak budete moci projít v měřítku jedna ku jedné pomocí helmy na virtuální realitu. Taková služba je ovšem pochopitelně o poznání nákladnější než mobilní aplikace, které jsou často k dispozici zdarma. Kromě toho je třeba dostatek prostoru k procházení virtuálního modelu, a tak se zatím využívá spíše u velkých rekonstrukcí či novostaveb.

Náhledový obrázek: PIRO4DPixabay/volně k užití