Virtuální realita už dávno není sci-fi. Z herních center s profesionálním vybavením za stovky tisíc se navíc přesouvá do obýváků českých domácností. Kvalitní VR headset dnes vyjde přibližně stejně jako herní konzole, ke které jej připojíte. K opravdu dokonalému prožitku ale potřebujete kromě helmy ještě celou řadu senzorů – čím více jich je, tím věrněji zaznamenává hra vaše pohyby. Ani ty však dnes nejsou příliš drahé, sáhnete-li po nějakém dostupném kompletu.
Na rozdíl od klasických počítačových her se přitom virtuální realita úspěšně prosazuje i ve vzdělávání. Znalosti díky ní sbírají nejen piloti a řidiči z povolání, ale třeba i chirurgové. A používá se také v rámci rekonvalescence po úrazech nebo při péči o dlouhodobě nemocné či seniory. Takové hry sice běžného člověka příliš neosloví, z terapeutického hlediska však mají skvělé výsledky.
Jaké hry si zahrajete?
Ale zpátky k hrám pro běžné uživatele. Patříte-li mezi milovníky náročných strategií s mnohahodinovými misemi, virtuální realita vás asi příliš neosloví. Její největší předností je pochopitelně přenos celého vašeho těla do virtuálního světa, a tak jsou na výběr především různé typy pohybových her. Na špičce žebříčků se pravidelně umísťuje třeba taneční hra Beat Saber, v níž světelnými meči za rytmů své oblíbené hudby likvidujete kostičky. Mimochodem, hra je z dílny českého studia Beat Games.
Kromě Beat Saber si můžete vyzkoušet třeba virtuální tenis a stolní tenis, golf, střílečky všeho druhu nebo letecké simulátory. Rozmach zažívají také hry, které vám umožní „létat“ ve skutečném světě, například basejumpingová jednička Rush. A během koronavirových lockdownů u hráčů bodovaly i únikové hry, jako je The Room. Jejich princip je stejný jako u únikových her v reálném světě, ale nabízejí pestřejší možnosti.
Na počítači raději ne
Budete-li si chtít virtuální realitu užít prostřednictvím počítače nebo notebooku, můžete narazit na komplikace. A to i v případě, že máte nadupaný stroj za několik desítek tisíc. Potřebujete totiž VR-Ready grafickou kartu, kterých zatím na českém trhu není mnoho. Jejich ceny obvykle začínají na ceně levnějšího laptopu a mohou vyšplhat až ke čtyřiceti či padesáti tisícům. Kromě toho mají tyto karty vysoké nároky na chlazení i výkon zdroje, a tak je zatím rozumnější se počítačům při virtuální realitě vyhnout.