co je virtuální realita, digitální služby, doba covidová, herní konzole, hry virtuální realita, online vzdělávání, rozšířená realita, sport, virtuální grafická karta, virtuální helma, virtuální hry, virtuální hry na televizi, virtuální nástroje, virtuální produkt, virtuální produkty, virtuální realita, virtuální realita brýle, virtuální realita hry, virtuální realita na mobil, virtuální realita oculus quest, virtuální realita s ovladači, virtuální realita u vás, virtuální služba, virtuální služby, virtuální svět, virtuální výuka, virtuální vzdělávání, virtuální život hry, VR, VR brýle, youtube virtuální realita, zimní virtuální hry

Užijte si domácí virtuální realitu aneb pohyb v obýváku

Virtuální realita už dávno není sci-fi. Z herních center s profesionálním vybavením za stovky tisíc se navíc přesouvá do obýváků českých domácností. Kvalitní VR headset dnes vyjde přibližně stejně jako herní konzole, ke které jej připojíte. K opravdu dokonalému prožitku ale potřebujete kromě helmy ještě celou řadu senzorů – čím více jich je, tím věrněji zaznamenává hra vaše pohyby. Ani ty však dnes nejsou příliš drahé, sáhnete-li po nějakém dostupném kompletu.

Na rozdíl od klasických počítačových her se přitom virtuální realita úspěšně prosazuje i ve vzdělávání. Znalosti díky ní sbírají nejen piloti a řidiči z povolání, ale třeba i chirurgové. A používá se také v rámci rekonvalescence po úrazech nebo při péči o dlouhodobě nemocné či seniory. Takové hry sice běžného člověka příliš neosloví, z terapeutického hlediska však mají skvělé výsledky.

Jaké hry si zahrajete?

Ale zpátky k hrám pro běžné uživatele. Patříte-li mezi milovníky náročných strategií s mnohahodinovými misemi, virtuální realita vás asi příliš neosloví. Její největší předností je pochopitelně přenos celého vašeho těla do virtuálního světa, a tak jsou na výběr především různé typy pohybových her. Na špičce žebříčků se pravidelně umísťuje třeba taneční hra Beat Saber, v níž světelnými meči za rytmů své oblíbené hudby likvidujete kostičky. Mimochodem, hra je z dílny českého studia Beat Games.

Kromě Beat Saber si můžete vyzkoušet třeba virtuální tenis a stolní tenis, golf, střílečky všeho druhu nebo letecké simulátory. Rozmach zažívají také hry, které vám umožní „létat“ ve skutečném světě, například basejumpingová jednička Rush. A během koronavirových lockdownů u hráčů bodovaly i únikové hry, jako je The Room. Jejich princip je stejný jako u únikových her v reálném světě, ale nabízejí pestřejší možnosti.

Na počítači raději ne

Budete-li si chtít virtuální realitu užít prostřednictvím počítače nebo notebooku, můžete narazit na komplikace. A to i v případě, že máte nadupaný stroj za několik desítek tisíc. Potřebujete totiž VR-Ready grafickou kartu, kterých zatím na českém trhu není mnoho. Jejich ceny obvykle začínají na ceně levnějšího laptopu a mohou vyšplhat až ke čtyřiceti či padesáti tisícům. Kromě toho mají tyto karty vysoké nároky na chlazení i výkon zdroje, a tak je zatím rozumnější se počítačům při virtuální realitě vyhnout.

Náhledový obrázek: VAZHNIKPexels/volně k užití