Co je VPN?

Pokud je nějaké téma stále aktuálnější, pak bezpochyby bezpečnost na internetu. Přestože s sebou online svět nese nespočet výhod, rozhodně je oním pověstným dobrým sluhou, ale špatným pánem. Jedním ze způsobů, jak ochránit své soukromí při prohlížení internetu, je instalace tzv. VPN. V dnešním článku vám prozradíme, k čemu VPN vlastně slouží, jaké nabídne benefity a zda se vyplatí VPN zdarma. Tak pojďme na to!

Co je to VPN?

VPN je zkratkou anglického Virtual Private Network, tedy virtuální privátní síť. Už samotný název nám tak může být nápovědou, že se jedná o nástroj, který pomáhá uchovat soukromí při pohybu na internetové síti. A jak to funguje? Jednoduše řečeno, VPN vytváří šifrované (a tedy bezpečné) připojení. Díky tomu, že dokáže skrýt vaši IP adresu, se pomocí virtuální sítě nejen skryjete před zraky hackerů, ale rovněž můžete účinně obejít cenzuru či geoblocking.

VPN

K čemu slouží VPN?

Primární účel VPN je asi zřejmý – ochrana vašeho soukromí na internetu. Používání kvalitní VPN však sebou nese celou řadu dalších výhod. Mezi benefity, pro které je VPN oblíbeným nástrojem po celém světě, patří mimo jiné:

  • Přístup k blokovaným stránkám,
  • Streamování bez ohledu na reálnou lokaci,
  • Obcházení cenzury,
  • Eliminace cenové diskriminace,
  • Ochrana před hackery či sledováním korporacemi, státní správou i poskytovatelem internetu.

Na jakých zařízeních lze VPN použít?

Pokud pravidelně používáte více typů zařízení, máme pro vás dobrou zprávu – VPN lze použít nejen na vašem mobilním telefonu, ale také na počítači nebo tabletu. Pro ochranu veškeré elektroniky připojené k internetu ve vaší domácnosti můžete rovněž VPN nastavit na vašem routeru. 

Jak vybrat vhodného poskytovatele?

Stačí zadat heslo VPN do vyhledávače a objevíte opravdu široké množství poskytovatelů. Podobně jako u antivirů však platí, že některé alternativy jsou lepší než jiné. Z hlediska bezpečnosti vedou zejména placené VPN, které za poměrně nízký poplatek nabídnou nejen samotné VPN, ale mnohdy také řadu dodatečných výhod. Je už pak na vás, jakou cenou jste ochotni zaplatit.

Je bezplatné VPN bezpečné?

Druhou, stále poměrně oblíbenou variantou jsou VPN zdarma. V tomto případě je již potřeba být při výběru obzvláště obezřetný. Snadno se může stát, že poskytovatel bezplatného VPN dělá přesně to, kvůli čemu jste si virtuální privátní síť nainstalovali – prodává vaše data třetím stranám. Řešením je výběr z bezplatných variant VPN ověřených poskytovatelů, které jsou často „okleštěnou“ verzí jejich placených služeb. Pokud však chcete využívat všech výhod, které placené VPN nabízí, aniž byste museli provětrat peněženku, vyplatí se využít slevové kupóny na VPN. Ty vám zajistí skutečně výhodnou cenu za skutečně kvalitní služby. 

TIP: Podívejte se i na náš další článek o VPN. VPN pro větší bezpečí během surfování na internetu